Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 4 людини

Звіт директора ліцею за 2022-2023 н.р.

Дата: 10 жовтня о 21:23, Оновлено 10 жовтня о 21:37

ЗВІТ ДИРЕКТОРА

про діяльність Дібрівського ліцею за 2022-2023 навчальний рік

ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Освітній процес у Дібрівському ліцеї розпочався відповідно до структури навчального року з 01 вересня 2022 року в змішаному режимі згідно з рішенням педагогічної ради №1 від 30.08.2022 та тривав по 31 травня 2023 року. Навчальні заняття організовані відповідно до розкладу занять, затвердженого директором освітнього закладу, та семестровою системою:

І семестр тривав з 01 вересня 2022 року по 23 грудня 2022 року; ІІ семестр - з 09 cічня по 31 травня 2023 року.

Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу. Ми постійно працюємо над його оновленням та покращенням.

Територія ліцею огороджена і знаходиться у задовільному стані. Активно проводиться робота з озеленення внутрішнього двору. Подвір’я ліцею завжди прибране, доглянуте. Обслуговуючим персоналом проводиться скошування трави на газонах, винесення і періодичне вивезення сміття з території закладу.

Опалювання в навчальному закладі автономне на твердопаливному котлі.

За ліцеєм закріплено1 шкільний автобус.

Територія закладу облаштована з урахуванням універсального дизайну та доступності для здобувачів освіти з обмеженими фізичними можливостями, є пандус.

Для реалізації освітнього процесу в ліцеї задіяно 22 навчальних кабінети, з них: 8 класних кімнат початкової школи, 2 кабінети інформатики, 1 кабінет фізики, 1 кабінет хімії, 1- зарубіжної літератури, 1 - іноземних мов, 1 кабінет математики, 1 - історії, 1 - української мови та літератури, 1 кабінет географії, 1 - основ здоров’я, 1 – правознавства, спортивний зал, актова зала, ігрова кімната для учнів 1-4 класів, кабінет медсестри, кабінет психологічної служби та методичний кабінет.

У спортивному залі обладнані баскетбольні та волейбольні майданчики. Спортивний зал потребує забезпечення м’ячами та іншим інвентарем.

У спортзалі є роздягальня.

Кількість персональних комп’ютерів (ПК) в Дібрівському ліцеї – 29. Використовуються в управлінсько-господарській діяльності - 2. Робочих місць вчителя з ПК – 9. Кількість класів із засобами візуалізації ( телевізори) – 17. Навчальний заклад має 1 проектор.

Заклад забезпечений універсальним книжковим фондом, який станом на 22 квітня 2024 року складає 7532 підручники.

Їдальня закладу розрахована на 100 посадкових місць.

Для безпечних та комфортних умов перебування учасників освітнього процесу під час надзвичайних ситуацій, повітряної тривоги у закладі освіти облаштоване укриття зі штучною та природньою вентиляцією, розраховане на одночасне перебування в ньому 317 учасників освітнього процесу. Укриття забезпечено швидкісним інтернетом. На випадок вимкнення світла наявний бензогенератор. Зважаючи на безпекову ситуацію, заклад освіти працює в змішаному форматі.

Усі 1-4 класи початкової школи НУШ укомплектовані новими партами і стільцями для учнів, новими шафами, засобами візуалізації, дидактичними матеріалами відповідно до вимог НУШ.

Коридори, вестибюль ліцею поступово поповнюються новими сучасними стендами.

На період 2023-2024рр. заплановано спорудження дитячого ігрового майданчика для дітей молодшого шкільного віку.

У ліцеї експлуатуються внутрішні туалети. Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним нормам.

Технічний стан приміщень закладу задовільний. Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмуванню учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі у навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові клітки та рекреація).

Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної зали.

Заклад освіти дотримується режиму провітрювання.

Здобувачі освіти та працівники ліцею обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності. У вестибюлях, коридорах наявні плани евакуацій під час пожежі.

Педагогічні працівники протягом навчального року проводили інструктажі з безпеки життєдіяльності зі здобувачами освіти.

Більшість педагогічних працівників пройшли онлайн-курс з домедичної допомоги.

Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального збалансованого харчування дітей протягом часу перебування у закладі. Організація харчування учнів закладу регламентується законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (зі змінами та доповненнями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», іншими нормативними документами.

Гаряче харчування учнів здійснюється згідно графіку у їдальні.

Щоденний контроль за організацією харчування учнів 1-11класів проводиться медичною сестрою та класним керівником.

Необхідними складовими процесу контролю за організацією харчування у закладі є:

  • видання відповідних наказів;

  • затвердження списку дітей пільгової категорії;

  • відпрацювання режиму і графіка харчування дітей;

  • ведення обліку дітей, які отримують безкоштовне гаряче харчування,

  • контроль за харчуванням з боку адміністрації, класних керівників, батьків учнів;

Наказом по ліцею від 20.09.22 року №47 «Про організацію безкоштовного харчування учнів школи» призначено відповідальною за організацію харчування заступника директора з виховної роботи Ковтунович Ж.В.

Облік дітей, охоплених безкоштовним харчуванням, здійснюється класними керівниками.

В шкільній їдальні не допускається використання продуктів харчування без відповідного сертифікату якості; реалізація страв та виробів, продуктів харчування, які не допускаються в дитячому харчуванні, використання обладнання та інвентаря за призначенням.

Протягом останніх 5 років випадки харчових отруєнь дітей в їдальні не зафіксовано. За цей самий період скарг від батьків, вчителів, приписів щодо якості харчування від контролюючих органів не було.

Заклад освіти підключений до високошвидкісного інтернету ( 100МБ/с), що значно покращує освітній процес у ліцеї і дозволяє використовувати всі можливості глобальної мережі Інтернет.

Відповідно до Закону України «Про Національну програму інформатизації», Указів Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні», «Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій», «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти», Концепції розвитку дистанційної освіти в Україні, Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес ЗНЗ інформаційно-комунікаційних технологій «Сто відсотків» пріоритетними напрямками діяльності ліцею в 2022-2023 навчальному році щодо впровадження нових освітніх технологій були:

  • упровадження інформаційних технологій у освітній процес;

  • формування інформаційної культури учнів та педагогічних працівників, забезпечення їх інформаційних потреб;

  • удосконалення інформаційно-методичного забезпечення освітнього процесу;

  • оптимізація освітнього менеджменту на основі використання сучасних інформаційних технології в управлінській діяльності;

  • використання інформаційних технологій для розвитку дистанційного навчання.

У своїй діяльності комп’ютер використовують адміністрація та всі педагогічні працівники. Кваліфікація користувачів задовільна. Діловодство ведеться українською мовою із застосуванням технології електронної підготовки, друку та збереження документів. Працює електронна пошта. Форми статистичної звітності підготовлені програмними засобами.

Що стосується безпосередньо освітнього процесу, то комп’ютеризація та інформатизація закладу на сьогодні задовольняє потреби освітнього процесу. У ліцеї функціонує два комп’ютерні класи, кабінети 1-4 класів ліцею підключено до Всесвітньої мережі Інтернет. Протягом року в ліцеї проводилися інформаційні заходи із попередження кібербулінгу та безпечного поводження у мережі Інтернет.

Враховуючи специфіку освітніх запитів соціуму, стратегічні напрямки розвитку освіти в Україні, педагогічний колектив ліцею працює над проблемою створення цілісного інноваційного освітнього середовища на основі ідей інтегрованого навчання, активного залучення STEM-підходу та впровадження Стратегії сталого розвитку, які забезпечують формування мислячої, духовно здорової, творчої особистості, яка продуктивно вирішує проблеми сучасності.

Навчальний заклад має власний веб-сайт, розміщений на платформі E-schools.info за посиланням: https://dibrivsk-znz.e-schools.info/, структура та зміст якого відповідають статті 30 Закону України «Про освіту».

Актуальні новини висвітлюються на сторінці в соціальній мережі Facebook «Дібрівський ліцей» https: //www.facebook. com/groups/ 2621042188174546, на сторінці ліцейної учнівської адміністрації https://www.facebook.com/profile.php?id=61552215275538 та на YouTube каналі https://www.youtube.com/@user-kx2pt9rz2g

У закладі сформований алгоритм надання освітніх послуг з використанням технологій дистанційного навчання. З 2021 року педагогічним колективом використовуються GoogleMeet, Zoom для організації навчального процесу в онлайн-форматі (онлайн-уроки, онлайн-консультації).

Адміністрацією ліцею за допомогою комп'ютерних технологій здійснюється вивчення нормативних документів відділу освіти, спрямованих на вдосконалення освітнього процесу; психолого-педагогічних проблем навчання і виховання школярів; актуального педагогічного досвіду роботи педагогів з інших навчальних закладів.

У 2022-2023 н.р. 8 здобувачів освіти з ООП навчалися в інклюзивних класах.

На початок навчального року для учнів з особливими освітніми потребами розроблено індивідуальні програми розвитку за участю батьків, класного керівника, психолога. Протягом року переглядалися, доповнювалися відповідно до можливостей та розвитку дітей. У закладі освіти протягом навчального року відбуваються засідання команди супроводу дітей з ООП щодо складання та доповнення індивідуальної програми розвитку дитини із залученням фахівців з інклюзивно-ресурсного центру.

З початку навчального року в ліцеї навчається 1 дитина з числа внутрішньопереміщених осіб. У закладі освіти створені всі необхідні умови для адаптації новоприбулого учня. Він успішно адаптувався у новому колективі, почувається комфортно, опанував навчальну програму року.

Цілеспрямована робота в закладі спрямована на запобігання жорстокості та насиллю в шкільному середовищі. У листопаді - грудні проведено акцію «16 днів проти насильства», Тиждень права. На сайті школи розміщено корисні матеріали «Положення про порядок розгляду випадків \булінгу (цькування), яке встановлює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування у відносинах між учасниками освітнього процесу.

Робота навчального закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2022-2023 навчального року здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», наказу Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 № 616 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах» (зі змінами), наказів Міністерства освіти і науки України від 07.10.2013 №1365 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах», від 01.08.2001№563

«Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти» (зі змінами), від 18.04.2006№304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами), листів Міністерства освіти і науки України від26.05.2014№1/9-266 «Про використання Методичних матеріалів «Вимоги безпеки під час канікул», від 16.06.2014№1/9-319 «Про використання методичних матеріалів щодо організації навчання і перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх навчальних закладах.

У 2022-2023 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на інструктивно-методичних нарадах при директорові, засіданнях шкільних методичних об’єднань класних керівників тощо.

У нашому закладі наявна система профілактичної роботи з цих питань, яка включає в себе комплекси занять за розділами, які учні вивчають на уроках з «Основ здоров’я» та на годинах спілкування. Упродовж навчального року проводились Тиждень безпеки життєдіяльності, лекції, турніри та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи. На кожному поверсі розташований план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в ліцеї у 2022-2023 навчальному році знаходився під щоденним контролем адміністрації ліцею.

У класних журналах 1-11-х класів були відведені окремі сторінки для бесід із правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, з профілактики отруєння, правил безпеки при користуванні газом, правил безпеки з користування електроприладами, правил безпеки з вибуховонебезпечними предметами, правил безпеки на воді та інші виховні заходи з попередження усіх видів дитячого травматизму.

Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності, що зафіксовано в окремих журналах на уроках фізичної культури, фізики, хімії,інформатики, біології, бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули.

У2023-2024 навчальному році педагогічному колективу необхідно продовжити систематичну роз’яснювальну роботу з питань попередження дитячого травматизму та контроль за поведінкою учнів на перервах та під час екскурсій, а сьогодні в умовах воєнного стану особливу увагу приділяти бесідам про безпечну поведінку під час воєнного стану.

Протягом 2022-2023 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів, дотримання правил дорожнього руху, технічної безпеки, протипожежної безпеки під час освітнього процесу та в поза урочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», комплексних заходів по закладу щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів. Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з ТБ, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що робили записи встановленої форми в журналах з ТБ, планах класних керівників, класних журналах.

Питання безпеки життєдіяльності учнів під час освітнього процесу та в побуті обговорювалися під час засідань педагогічних рад, на нарадах при директорі, на класних батьківських зборах.

Проведена соціальна паспортизація класів, ліцею. Складені і опрацьовані списки дітей-сиріт, дітей з інвалідністю, дітей, які знаходяться під опікою та позбавлені батьківського піклування, дітей з багатодітних сімей, із малозабезпечених сімей, із неповних сімей.

Класні керівники та вчителі постійно тримають під контролем своїх учнів. На кожному поверсі є чергові вчителі, класні керівники супроводжують та знаходяться разом з дітьми в їдальні. Володіють інформацією про місцезнаходження дітей в позаурочний час, залучають до гурткової роботи, в разі потреби відвідують вдома, проводять індивідуальні бесіди з батьками та дітьми.

Під час повітряних тривог протягом навчального року організовується чергування по ліцею вчителями. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:

  • вчителям закладу відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіка чергування вчителів по ліцею»;

  • класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у ліцеї.

Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту ліцею у 2022-2023 навчальному році в основному виконані. У навчальному закладі були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2022-2023 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Основні зусилля у розв‘язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів та постійного складу навчальних закладів згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів школи проводилася під час вивчення курсів «Основ здоров‘я» у 6-9-х класах «ЗБД» у 5-х класах; предмета «Захист України» у10-11-х класах.

На початку навчального року з усіма учасниками освітнього процесу відпрацьовано алгоритми дій у випадку повітряної тривоги.

Заходи щодо забезпечення закладу освіти педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки

Кадрова політика адміністрації закладу спрямована на реалізацію основних напрямків модернізації системи освіти, розвиток та вдосконалення творчого потенціалу педагогічних працівників, оволодіння сучасними інформаційними технологіями, періодичне оновлення і взаємоузгодження змісту підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

На кінець 2022-2023 навчальному році освітній процес забезпечували 58 педагогічних працівників.

Кадрове забезпечення в закладі здійснено в повній відповідності з штатним розписом, навчальним робочим планом та п’ятиденним робочим тижнем. Розподіл навчального навантаження між учителями проведено відповідно до фаху та кваліфікації за погодженням з профспілковим комітетом. При розстановці педагогічних кадрів адміністрація дотримується принципу наступності у викладання предметів. Учителі проводять позаурочну роботу в факультативах та забезпечують позакласну роботу в гуртках.

Освітньо-кваліфікаційний рівень педагогічних працівників:

спеціаліст вищої категорії - 18, спеціаліст І категорії -13 ,спеціаліст II категорії - 5, спеціаліст - 12, бакалавр -5, 10 вчителів ліцею мають звання «Старший учитель».

Атестація педагогічних працівників

Атестація педагогічних працівників у 2022-2023 н.р. проводилася згідно з Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010р. № 930, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 14.12.2010 р. за № 1255/18550 зі змінами, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 20.12.2011р. №1473, наказом Міністерства освіти і науки України від 08.08.2013р. №1135 та планом заходів з проведення атестації вчителів закладу, який передбачає: перевірку строків проходження курсів підвищення кваліфікації педпрацівників; закріплення вчителів за членами адміністрації; виявлення кількості уроків, необхідних для відвідування представниками адміністрації, профкому, членами атестаційної комісії; складання графіку проведення відкритих уроків учителів, які атестуються, а також позакласних заходів; вивчення рівня кваліфікації, професійної діяльності та загальної культури в педколективі та серед учнів.

У період атестації вчителями на високому рівні були проведені показові уроки, виховні заходи.

За результатами атестації 3 вчителів відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», 2 - відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та педагогічному званню «старший» учитель, 1- присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» 2 - відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст І категорії», 2- присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст І категорії», 2 - присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст ІІ категорії, 4 – встановлений 11 тарифний розряд.


 

Розроблений перспективний план атестації педагогічних працівників до 2026 року. Щорічна атестація педагогічних кадрів проводиться відповідно до цього плану роботи. Атестація проводиться в умовах демократичності, відкритості і гласності, організовано, у визначені терміни. При проходженні атестації враховується наступність у категоріях, званнях та нагородах.

Діяльність учителів із педагогічними званнями та нагородами сприяє підвищенню іміджу закладу, позитивно впливає на створення творчого мікроклімату в педагогічному колективі, спонукає молодих учителів до постійного професійного самовдосконалення, впливає на вибір випускниками педагогічної професії.

Навчально-методична робота

Навчальна діяльність у початковій школі ліцею у 2022/2023 н.р здійснювалася за робочим навчальним планом складеним на основі оновленої типової освітньої програми для учнів 1-2 класів, та 3-4 класів закладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Я. Савченко, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08. 2022 р. № 743.

Пріоритетності у 2022/2023 н.р. набуло організаційне забезпечення таких напрямів освітньої діяльності:

організація освітнього процесу в умовах очної/дистанційної / змішаної форм навчання;

підвищення результатів навчання учнів 1-4 класів засобами компетентнісно орієнтованого навчання на засадах індивідуального й диференційованого підходів;

посилення національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції;

посилення заходів безпеки життєдіяльності, зокрема просвіта щодо цивільного захисту;

психологічний супровід освітнього процесу в умовах воєнного й післявоєнного часу.

З метою з’ясування рівня виконання навчальних планів та програм  у травні 2023 року адміністрацією було проведено співбесіди з вчителями, перевірено навчальну документацію, класні журнали, календарні плани, зошити для контрольних робіт. 

Під час перевірки зверталась увага на якість і своєчасність виконання навчальних програм, зміст програмового матеріалу з кожної теми і запис виконання його в класному журналі, проведення передбаченого мінімуму контрольних робіт, тематичного оцінювання навчальних досягнень, умінь та навичок учнів, екскурсій, уроків позакласного читання та розвитку мовлення, використання міжпредметних зв’язків.

У ході перевірки  було виявлено, що вчителі дотримувались  робочих навчальних планів і програм. Під час календарного планування дотримувались принципу послідовності викладання навчального матеріалу. Було звірено календарно-тематичні плани, навчальні програми та записи на сторінках класних журналів. Виконана практична частина навчальних програм: контрольні та практичні роботи, міні-проекти, уроки розвитку зв’язного мовлення, бесіди з позакласного читання з відповідних предметів.

Організація освітнього процесу здійснювалась у змішаній формі навчання. Під час дистанційного навчання вчителі працювали в синхронному режимі з використанням програми ZOOM, додатку GoogleMeet та в асинхронному, за допомогою додатку вайбер.

Наявність днів вимушеного призупинення навчального процесу через воєнний стан, призвело до того, що з багатьох предметів спостерігається невелика розбіжність між годинами за програмою і фактично проведеними, але програму з усіх предметів інваріантної та варіативної складової робочого навчального плану  виконано за рахунок коригування розкладу та ущільнення в повному обсязі. 

Слід відзначити, що з метою виконання навчальних програм було своєчасно здійснено заміну уроків вчителів, які хворіли або проходили курси підвищення кваліфікації .

Четверо учнів початкових класів навчались на інклюзивній формі навчання за ІПР, складеною командою психолого-педагогічного супроводу у вересні. Корекційні заняття з цими учнями проводились фахівцями за програмами МОН України для дітей з ООП. Програми корекційних занять виконані шляхом ущільнення програмового матеріалу.

Одна учениця 1 класу навчалась на індивідуальній формі(педагогічний патронаж).

У 1-4 класах перевірні роботи (списування, диктант, аудіювання, письмові перекази, читання мовчки, мовні контрольні роботи) учні виконують у зошитах для контрольних робіт, або на окремих аркушах, а перевірку навичок читання вголос – в окремих зошитах обліку якості читання, який веде учитель.

Результатами оцінювання тематичних діагностувальних робіт є оцінювальні судження з висновком про сформованість кожного результату навчання, який діагностується на даному етапі навчання. Оскільки тематична робота може містити завдання різних рівнів реалізації навчальної діяльності, то для формулювання оцінювального судження рекомендуємо характеристику результату навчання співвідносити з орієнтовними рамками оцінювання з урахуванням видів діяльності, водночас рівня результату навчання учня не визначати.

Для оцінювання діагностувальних робіт вчителі використовують розроблені бланки оцінювання.

Підсумкове оцінювання за рік з предметів таких галузей, як «Технологічна», «Інформатична», «Мистецька», «Фізкультурна» здійснюється шляхом узагальнених даних, отриманих підчас формувального оцінювання, з урахуванням динаміки формування результату навчання.

З метою реалізації індивідуального підходу до учнів під час підсумкового оцінювання результатів навчання пропонується за 10-15 днів до кінця навчального року узагальнити результати навчання учнів з предметів вивчення/інтегрованих курсів за кожним блоком результатів навчання.

Учитель, за рішенням педагогічної ради закладу освіти, може фіксувати в класному журналі, або лише на носії зворотного зв'язку з батьками попередню оцінку за результатами підсумкового оцінювання. У разі виявлення бажання учнів (їхніх батьків) покращити отриманні результати, учитель може запропонувати індивідуалізовану діагностувальну роботу з виявлення стану сформованості тільки тих результатів, які учень хоче покращити.

Підсумкову (річну) оцінку фіксують у класному журналі і свідоцтві досягнень. У частині класного журналу «Зведений облік навчальних досягнень учнів» записується лише рішення педагогічної ради про переведення учня до наступного класу.

Відповідно до п.8. ст.12 Закону України «Про освіту» наприкінці 4 класу, з метою моніторингу якості освітньої діяльності закладу освіти проводять державну підсумкову атестацію здобувачів початкової освіти, результати якої не впливають на підсумкову оцінку за рік. У 2022/2023 н.р. учні звільнені від ДПА. ( Наказ МОН № 19 від 11.01.2023 року «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти»).

УЦОЯО з 2018 року проводить довготривалий загальнодержавний зовнішній моніторинг якості початкової освіти (ЗЗМЯПО), участь у якому бере учнівство 4-х класів і вчительство, яке навчало цих дітей. Станом на сьогодні проведено два цикли моніторингу – у 2018 та 2021 роках.

У межах перших циклів метою було оцінити рівень сформованих у випускників і випускниць початкової школи двох ключових компетентностей – читацької і математичної, а також виявити чинники, які впливають на рівень сформованості згаданих компетентностей. В УЦОЯО наголосили, що саме результати ЗЗМЯПО 2018 та 2021 років на сьогодні є єдиним в Україні джерелом достовірної інформації як про якість початкової освіти, так і про освітні втрати молодших школярів, що були спричинені пандемією COVID-19.

Розпочалася підготовка до наступного, третього, циклу моніторингу, основний етап якого заплановано провести навесні 2024 року. У межах чергового циклу, крім читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи, у фокусі уваги буде також природничо-наукова компетентність, яку в оновленій Програмі моніторингу визначено як “здатність особи застосовувати в практичній діяльності наукове розуміння природи (явищ, процесів, закономірностей, законів) і методи та інструменти природничих наук, техніки й технології (спостерігати, збирати й систематизувати дані, формулювати гіпотези, проводити дослідження / експерименти, аналізувати й оцінювати результати), усвідомлено ставитися до збереження природи й покращення якості життя людини, громади й людства загалом, збалансованого розвитку суспільства”.

Цьогоріч ми, користуючись завданнями, розробленими УЦОЯО, провели моніторинг читацької та математичної компетентностей учнів 4-х класів.

Результати моніторингу майже співпали з результатами підсумкового оцінювання учнів 4-х класів.

Математична компетентність

Моніторинг

Підсумкове оцінювання

К-сть балів

4-А

(20 учнів)

4-Б (21учень)

Рівень

4-А

(21учень)

4-Б

(21учень)

26

-

-

22-25

4

5

В

3

4

15-21

6

4

Д

7

4

10-15

9

11

С

9

12

0-9

1

1

П

2

1

Читацька компетентність

Моніторинг

Підсумкове оцінювання

К-сть балів

4-А

(20 учнів)

4-Б (21учень)

Рівень

4-А

(21учень)

4-Б

(21учень)

22

-

-

19-21

5

5

В

5

5

13-18

8

6

Д

8

6

9-12

6

9

С

7

9

0-8

1

1

П

1

1

Навчання й оцінювання – нероздільні процеси. Педагогічне оцінювання є одним із важливих елементів сучасного освітнього процесу. Від правильної організації оцінювання більшою мірою залежить ефективність управління навчальним процесом.

Ураховуючи, що кожен здобувач освіти має певні обдарування хоча б з одного виду навчальної діяльності, за підсумками навчального року рекомендується нагороджувати учнів відзнаками (грамоти, дипломи тощо) школи за індивідуальні досягнення.

У 2022/2023 навчальному році методична робота була підпорядкована нормативно-правовій базі й спрямована на реалізацію основних законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Державного стандарту початкової, базової і повної загальної середньої освіти, на вдосконалення роботи з педагогічними кадрами, підвищення рівня методичної роботи, підвищення фахового рівня вчителів ліцею, їх готовності до інноваційної діяльності, з метою створення необхідних умов для всебічного розвитку здобувачів освіти, збереження і зміцнення їх здоров’я та соціальної адаптації, формування в них цілісної системи соціальних та загальних компетентностей на основі особистісного підходу до потреб і можливостей учнів. У 2022-2023 навчальному році педагогічний колектив працював над ІІІ етапом науково-методичної проблеми «Формування ключових компетентностей особистості для успішної самореалізації в суспільстві на засадах «педагогіки партнерства» як одного з основних компонентів Нової української школи» та виконання таких завдань упродовж 2022 – 2023 навчального року:

  • забезпечити науково-методичний супровід освітнього процесу за новими освітніми стандартами і навчальними програмами;

  • сприяти  підвищенню теоретичного науково-методичного рівня вчителів;

  • організацію роботи з обдарованими дітьми через  підготовку і проведення олімпіад з базових дисциплін, турнірів, конкурсів тощо;

  • організацію індивідуального консультування і професійної підтримки педагогів;

  • впроваджувати профілізацію в старших  класах;

  • допомагати у проведенні професійних конкурсів;

  • якісний супровід інклюзивної освіти;

  • сприяти утвердженню позитивного іміджу ліцею.   

  • поновлювати постійно інформацію на веб-сайті ліцею.

Методична робота в ліцеї здійснювалась згідно із законодавством, нормативними документами про освіту, рекомендаціями МОН України, Зарічненського ЦПРПП, нормативно-правовими документами про середню освіту. Робота над загальношкільною науково–методичною проблемою стала поштовхом для пошуку форм і функціональних структур із підготовки вчителя в загальнометодичному, психолого - педагогічному та науково-теоретичному аспектах. Однією з пріоритетних була проблема підвищення професійного рівня вчителя через його самоосвіту, самовдосконалення. Тому основне завдання - включити вчителів у процес вдосконалення особистої кваліфікації, перетворити їх на об’єкт цього вдосконалення. Саме з цією метою в плані роботи з педкадрами та в плані роботи методичних підструктур були передбачені, крім колективних, індивідуальні форми роботи: самостійна робота над методичною темою, самоосвіта, докурсова та післякурсова підготовка, консультування, творчі звіти, наставництво, опрацювання фахових журналів і методичної літератури та інше.

Питання форм і методів роботи з обдарованими  та здібними учнями, удосконалення навчально-виховного процесу на основі сучасних технологій, взаємозв’язку класної і позакласної роботи як умови духовного зростання школяра, атестації педагогічних працівників,  у розвитку творчості вчителів та учнів, підвищення якості навчання обговорювалися на засіданнях педагогічної ради, методичних об’єднань.

Впродовж навчального року проводився аналіз роботи вчителів: динаміка навчальних досягнень учнів, рівень професійного росту , застосування у роботі інноваційних технологій, створення ситуацій саморозвитку і самореалізації учнів, тощо. Такий моніторинг дав змогу проаналізувати роботу ШМО, кожного вчителя та порівняти цей рейтинг з минулими роками. Хоча, на превеликий жаль, обєктивну оцінку дати не можливо, так як олімпіади та конкурси минулого року не проводились.

На кінець 2022-2023 н.р. якісний склад педагогічного колективу становив 53 вчителі. З них: спеціаліст вищої категорії - 18, спеціаліст І категорії -13 ,спеціаліст II категорії - 5,спеціаліст - 12,бакалавр -5, 10 вчителів ліцею мають звання "Старший учитель".

Протягом року вчителі ліцею підвищували свій кваліфікаційний рівень шляхом самоосвіти, участі у роботі шкільних, онлайн семінарів, навчання на курсах післядипломної освіти, а також в рамках атестації. . Відповідно до Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників,впродовж 5 років вчитель має пройти не менше 150 годин підвищення кваліфікації. Це є обов`язковою умовою атестації. Кожний вчитель закладу розробив власну траєкторію підвищення кваліфікації на п’ять років. В поточному навчальному році курсова підготовка вчителів також проходила в дистанційному режимі, адже зараз перед педагогами відкрито безліч варіантів онлайн-навчання. Педагоги школи віддають перевагу інституційній формі підвищення кваліфікації, а саме – дистанційній. Реалізація цієї мети відбувається шляхом курсової підготовки на базі Рівненського інституту післядипломної педагогічної освіти, стажування та самоосвітня робота педагогів.

Дистанційне навчання відкрило нові можливості перед педагогами закладу. Вчителі закладу підвищували кваліфікацію онлайн на освітніх порталах, проектах, студіях, сервісах: «На урок», «Всеосвіта», «EdEra», «Prometheus» та інші, отримали сертифікати з підвищення кваліфікації у формі дистанційного навчання . Тематика обраних курсів різноманітна, і залежить від завдань, що стоять перед сучасною освітою, відповідає методичній проблемі закладу освіти, кваліфікації вчителя та інше. Всі педагоги ліцею пройшли курси підвищення кваліфікації, 16 педагогічних працівників - атестацію. З них: 3- відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», 2- відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та педагогічному званню «старший» учитель,1- присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» 2 - відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст І категорії»,2- присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст І категорії», 2- присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст ІІ категорії, 4 – встановлений 11 тарифний розряд.

Основну роль в реалізації методичних завдань, розробці та запровадженні прогресивних форм і методів навчання, проведенні систематичної групової та індивідуальної форм роботи з педагогічними кадрами, надано предметним методичним об’єднанням. Так  у навчальному закладі працювали 7 методичних об’єднань:

з/п

Методичні об’єднання

Керівники

1

Суспільно- гуманітарного циклу

Ковтунович О.С.

  1. 2

Математики, фізики, інформатики

Смаглюк Н.В.

  1. 3

Природничого циклу

Мерзін Н.Ю.

  1. 4

Оздоровчо-естетичного циклу

Смаглюк О.В.

  1. 5

Початкової школи

Слівчук Т.І.

  1. 6

Класних керівників

Ковтунович Ж.В.

  1. 7

Асистентів – учителів

Юшкевич О. Я.

Робота методичних об’єднань була спрямована на удосконалення методичної підготовки, фахової майстерності вчителя, удосконалення методики проведення уроку. Діяльність методичних об’єднань було сплановано на основі річного плану роботи ліцею та науково-методичної проблеми. Одним із напрямків методичної роботи ліцею була організація роботи з молодими спеціалістами, завдання якої – надання необхідної допомоги молодим вчителям в оволодінні методикою викладання свого предмета, розвиток умінь використовувати у своїй роботі досягнення сучасної психолого-педагогічної науки, творчої активності молодих спеціалістів.

Протягом останніх років ліцей ефективно працює над впровадженням інноваційних методик навчання та виховання на основі компетентнісного підходу, а саме технологій створення ситуації успіху, критичного мислення, інтерактивних технологій, методу проектів. Педагоги працювали над вирішенням проблем спрямованості освітнього процесу на використання інноваційних технологій, розвитком пізнавальної активності учнів, формуванням особистості учня, його життєвих та навчальних компетентностей, розвитком творчих здібностей, підготовкою учнів до НМТ (українська мова та література, історія України, математика, біологія). Слід зазначити, що матеріально-технічна база навчальних кабінетів значно поповнилася ТЗН ( плазми, комп’ютери), що дає вчителям змогу використовувати ІТ технології та інноваційні технології. Вчителі прийняли активну участь у онлайн- семінарах на рівні Зарічненського центру професійного розвитку педагогічних працівників.

В цілому план заходів щодо організації методичної роботи в ліцеї протягом 2022/2023 навчального року виконаний.

На 2023-2024 навчальний рік перед педагогічними працівниками стоїть ряд актуальних проблем, які необхідно вирішити при ефективно спланованій методичній роботі. Серед них: спрямування всіх напрямків роботи на розвиток творчого потенціалу педагога в контексті реалізації проблемного питання, забезпечення умов для всебічного розвитку всіх учасників освітнього процесу, здібностей, компетентностей та наскрізних ліній, удосконалення роботи з електронним журналом, участь у фахових конкурсах, поширення педагогічного досвіду серед освітян України шляхом публікації авторського матеріалу.

Протягом 2022-2023 навчального року робота педагогічного колективу була спрямована на забезпечення особистісно-орієнтованої та компетентнісної освіти школярів. Велика увага в ліцеї приділялась охопленню дітей навчанням, якісним засвоєнням програмового матеріалу на рівні Державного стандарту освіти Цьому сприяло чітке планування навчально-виховного процесу в ліцеї на весь навчальний рік.

Робочі навчальні плани 5-11 класів включають інваріантну частину, сформовану на державному рівні, та варіативну складову, яку розподілено з урахуванням матеріально - технічного, навчально - методичного та кадрового забезпечення, освітніх потреб учнів.

Робочий навчальний план для учнів 5 - 9-х класів складено за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти II ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 № 405 (таблиця 1).

Робочий навчальний план для учнів 10-11-х класів складено за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти III ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 № 408 (таблиця 2).

Старша школа (10-11 класи) - етап реалізації профільного навчання.

Пріоритетні завдання на цьому етапі - це створення оптимальних умов для диференційованого та індивідуального навчання, широкого використання факультативів, групових та індивідуальних консультацій. У 10 класах був введений філологічний профіль, а в 11 класах - географічний та філологічний.

Рішення про розподіл годин для формування відповідного профілю навчання приймав заклад освіти, враховуючи освітні потреби учнів, кадрове забезпечення, матеріально-технічну базу.

Години варіативної складової робочого навчального плану передбачаються на проведення індивідуальних занять та консультацій.

При розподілі варіативної складової враховано, що гранично допустиме навантаження розраховано на одного учня, а уроки фізичної культури, факультативи, індивідуальні заняття та консультації не враховуються при визначенні цього показника.

Індивідуальні заняття та консультації проводилися для окремих учнів чи груп учнів. Облік занять проводився в класному журналі з зазначенням складу групи, яка відвідує заняття. Оцінювання навчальних досягнень учнів не проводилось.

З метою якісного дистанційного навчання та виконання навчальних програм вчителями було внесено зміни до календарно-тематичного планування.

Визначено теми для само опрацювання, теми для відео-уроків чи телевізійних відео-уроків. Вносились зміни у розклад проведення уроків з метою уникнення перевантаження учнів та корективи щодо обсягу класних та домашніх завдань.

Систематично здійснювалась перевірка знань учнів з використанням платформи ZOOM, MEET, VIBER. З метою підготовки до НМТ учні 11 класів пройшли демонстраційний варіант на веб-сайті УЦОЯО.

З усіх предметів здійснюється тематичне оцінювання навчальних досягнень, умінь та навичок учнів. Кількість тематичних оцінювань відповідає вимогам навчальних програм. Отже, законодавством визначено, що оцінювання результатів навчання учнів 5 класів здійснюється з використанням 12 бальної системи (шкали), а його результати позначають цифрами від 1 до 12.

Нашим закладом було прийнято ухвалу першою педрадою від   30.08.2022 р. (протокол №1), пункт 2, питання №4, що адаптаційний період триватиме перший семестр, упродовж якого поточне та тематичне оцінювання не здійснюється. А починаючи з ІІ семестру здійснювати поточне оцінювання.

А на педраді №2 від 21.10.2022 були внесені зміни в оцінюванні учнів 5-тих класів, вислухавши вчителів- предметників , які викладають у 5-тих класах, вирішили, що адаптаційний період 5-класників пройшов успішно і бажано почати оцінювання учнів з 01.11.2022р. Результати оцінювання фіксувати у класних журналах, свідоцтвах досягнень та портфоліо.

На уроках проводилися методи самооцінювання, взаємооцінювання учнів, оцінювання вчителем із використанням окремих інструментів (карток, шкал, щоденника спостереження вчителя, портфоліо результатів навчальної діяльності учнів тощо). Здійснення зворотного зв’язку з учнями в процесі оцінювання виконаних робіт орієнтує їх на успіх, підтримує й надихає на саморозвиток і вдосконалення.

За результатами навчального року учні 5-11 класів мають належний рівень навчальних досягнень, що відповідає вимогам навчальних програм з усіх предметів, тобто було досягнуто запрограмованого результату.

Кількість

Рівні навчальних досягнень

Клас

Учнів

Високий

Достатній

Середній

Початковий

5 А

27

2

9

13

3

5 Б

26

5

14

7

0

6 А

19

0

6

11

2

6 Б

19

1

6

10

2

22

2

7

11

2

7 Б

20

2

7

6

5

8 А

20

0

5

12

3

8 Б

21

0

7

10

4

9 А

23

2

13

5

3

9 Б

23

2

8

9

4

10 А

19

0

5

10

5

10 Б

19

2

6

8

3

11 А

20

2

11

5

2

11 Б

16

0

6

8

2

Учні нашого ліцею, у зв’язку з підвищеним рівнем небезпеки на всій території України через повномаштабне вторгненням росії, у 2022-2023 н.р. не брали участь у Всеукраїнських учнівських олімпіадах.

Забезпечення обов’язковою освітою

Проектна потужність Дібрівського ліцею – 540 учнів. Фактична кількість учнів - 478. Кількість класів – 22.

У закладі створені необхідні умови для обов’язкового здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти.

Контингент учнів(станом на1 вересня):

Кількість учнів: 478

школа І ступеня - 177 учнів

школа ІІ ступеня – 220 учнів

школа ІІІ ступеня – 81 учень

37 здобувачів освіти відраховано із закладу та видано свідоцтва про повну загальну середню освіту, з них 2 учні нагороджені золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні».

Дотримання вимог охорони дитинства, техніки безпеки, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм

Стан роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності та пожежної безпеки перебуває під щоденним контролем адміністрації та працівників закладу. У закладі розроблено план заходів з охорони праці та безпеки життєдіяльності, що включає в себе різні напрямки роботи з зазначеного питання: пожежну безпеку, профілактику травматизму, питання санітарії та гігієни. Розроблено та затверджено інструкції з охорони праці, пожежної безпеки, безпеки життєдіяльності, електробезпеки тощо. Режим роботи погоджено в установленому порядку.

У зв’язку з введенням воєнного стану класними керівниками та вчителями постійно проводились бесіди про правила поведінки з вибухонебезпечними предметами, про безпеку дітей під час війни, правила поведінки в евакуації, на окупованих територіях та в зоні бойових дій, про мінну небезпеку, надавалась психологічна підтримка усім учасникам освітнього процесу.

Завдання на 2023-2024 навчальний рік:

  1. Продовжити забезпечення доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості, потреб округу і держави.

  2. Спрямувати освітній процес на розвиток умінь і навичок особистості, застосування на практиці здобутих знань з різних навчальних предметів, успішну адаптацію людини в соціумі, формування здібностей до колективної діяльності та самоосвіти шляхом застосування особистісно зорієнтованого, компетентнісного і діяльнісного підходів.

  3. Здійснювати реалізацію принципу наступності у розвитку дошкільної, загальної освіти у зв’язку із запровадженням Державних стандартів початкової та базової загальної середньої освіти.

  4. Продовжувати впровадження сучасних педагогічних технологій, спрямованих на розкриття та розвиток інтелектуальних і творчих здібностей дитини, на задоволення її потреб у самовдосконаленні.

  5. Постійно дотримуватись державних вимог до рівня загальноосвітньої підготовки учнів за рахунок чіткого використання Критерії в оцінювання навчальних досягнень.

  6. Систематично підвищувати науковий рівень викладання основ наук з використанням ефективних освітніх технологій.

  7. Посилити відповідальність кожного вчителя за якість освітнього процесу, об'єктивність оцінювання навчальних досягнень учнів.

  8. Продовжити системну роботу колективу щодо забезпечення наступності в навчанні між початковою і базовою, базовою і старшою школою.

  9. Продовжити практику взаємовідвідування, аналізу й самоаналізу проведених уроків,виховних заходів.

  10. Продовжити роботу щодо удосконалення форм проведення педагогічних рад, розширення і конкретизації тематики; продовжити практику обов'язкового розгляду рішень попередніх педрад.

  11. Активізувати використання комп'ютерних технологій на уроках і в позаурочнийчас.

  12. Продовжити роботу щодо удосконалення навичками роботи на комп'ютері педагогічними працівниками.

  13. Продовжити забезпечення системи в організації роботи з питань охорони праці і безпеки життєдіяльності.

  14. Посилити роботу педагогічного колективу з учнями та їх батьками щодо попередження і профілактики дитячого травматизму.

  15. Спрямувати роботу колективу на збереження життя дітей і зміцнення їх здоров'я.

Про підсумки виховного процесу за 2022/2023 навчальний рік

В 2022-2023 навчальному році виховна робота в закладі освіти була спланована відповідно до реалізації Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Декларацію прав дитини, постанова Кабінету Міністрів № 453 від 30.05.2018 «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини», програми «Основні орієнтири виховання учнів 1 – 11 класів, указів Президента України «Про додаткові заходи щодо запобігання дитячій бездоглядності» та «Національній стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у НУШ» № 195 від 25.05.2020 року, Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 988-р, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.04.2021№ 366 «Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року», наказу МОН від 06.06.2022 № 527 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу МОН України від 16.06.2015 № 641», листа МОН України від 14.08.2020 № 1/9-436 «Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)», листа МОН України від 10.08.2022 № 1/9105-22 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022-2023 н.р.».

З метою моніторингу стану виховної роботи в закладі освіти в 2022/2023 навчальному році заступником директора з виховної роботи було проаналізовано стан виховної роботи в Дібрівському ліцеї.

В жорстоких реаліях воєнного стану в Україні перед освітянами стоїть важливе завдання - об’єднання зусиль педагогічної та громадської спільнот на засадах взаєморозуміння, співробітництва щодо захисту прав та свобод, оволодіння дітьми універсальними цінностями та моделями поведінки, які складають основу світової культури. Відповідно до Закону України «Про освіту», Концепції Нової української школи виховання є невід’ємною складовою освітнього процесу, є наскрізним процесом, який охоплює усі сфери шкільного життя і має ґрунтуватися на цінностях. Особлива роль в організації виховної діяльності в закладі освіти належить класним керівникам. Єдність навчання, виховання і розвитку здобувачів освіти забезпечується спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу. Характер виховання повинен передбачати глибоке розуміння педагогом природи вихованців, їх індивідуальних рис і можливостей, поваги до особистості дитини, постійно дбати про її гармонійний розвиток, встановлення взаємин співробітництва в освітньому процесі. Успіх виховного процесу залежить від відносин між педагогом та здобувачем освіти, які повинні будуватися на основі співдружності, співробітництва і ділового партнерства.

Питання про стан виховної роботи у нашому закладі освіти постійно слухаються на нарадах при директорові, педрадах, методичному об’єднанні класних керівників, батьківських зборах і відображається у відповідних наказах. Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, педагогічний колектив ліцею орієнтуються на нормативно - правову базу з питань виховної роботи. Для їх реалізації в закладі освіти був розроблений план виховної роботи освітнього закладу, який є додатком до річного плану ліцею та плани виховної роботи класних керівників. В організації освітнього процесу в умовах воєнного стану настала потреба іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи, про що сказано в методичних рекомендаціях щодо організації виховної роботи в закладах освіти в 2022-2023 навчальних роках (лист МОН № 1/9105-22 від 10.08.2022). Основними цільовими напрямами стало забезпечення безпекової складової здоров'я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя та національно-патріотичне виховання. Виходячи з цього основними напрямками та завданнями виховної роботи у 2022-2023 навчальному році були:

  • надання здобувачам освіти базових знань з основ безпеки та формування поведінки правильних безпекових дій в умовах воєнного стану, навчити правилам збереження здоров’я, життя свого, оточуючих в разі бойових дій;

  • надання психологічної підтримки, забезпечення психолого-педагогічного супроводу емоційно вразливих категорій осіб;

  • протидія булінгу, запобігання домашньому насильству, запобігання та протидія торгівлі людьми;

  • профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки;

  • сприяння розвитку учнівського самоврядування;

  • сприяння адаптації та емоційно-психологічної підтримки тимчасово внутрішньо переміщеним особам;

  • формування рис і якостей «українця-переможця» у війні російської федерації проти України: - моральна стійкість, витримка, сила волі і твердість духу;

  • протидія ворожій пропаганді, віра в перемогу, підтримання власного емоційного ресурсу;

  • здатність та вміння протистояти негативним емоціям, стресу, тривозі, почуттю небезпеки;

  • співчуття, милосердя, взаємодопомога, волонтерство, відчуття себе громадянином.

Упродовж 2022-2023 навчального року педагогічний колектив працював над подальшим впровадженням «наскрізного» виховання й формування у здобувачів освіти ключових компетентностей, визначених Програмою «Нова українська школа» у поступі до цінностей.

Організація освітньої діяльності відбувалася в змішаному форматі, що зумовило педагогів до пошуку нових форм організації виховної діяльності в тому числі з використанням дистанційних форм, ставлячи в пріоритет збереження здоров’я всіх учасників освітнього процесу. Виховні заходи проходили частково в дистанційному режимі, або мали оновлений формат у вигляді онлайн концертів, поетичних марафонів, мистецьких фестивалів, челенджів, конкурсів.

В основу діяльності закладу освіти покладено принцип гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських та релігійних організацій, поєднання загальнолюдського і національного взаємозв’язку, розумового, морального, фізичного і естетичного виховання, науковості, диференціації, індивідуалізації змісту і форм освіти, розвиваючого характеру навчання. З ціллю організації зайнятості здобувачів освіти, забезпечення повноцінного всебічного розвитку ліцеїстів, розумового естетичного, фізичного та розвитку природних здібностей створена система особистісного підходу.

На початку навчального року здобувачів освіти ознайомили з правилами внутрішнього розпорядку ліцею, проінформували про поведінку під час воєнного стану, використання мобільних телефонів та заборону тютюнопаління, споживання алкогольних напоїв тощо.

Постійно проводився аналіз відвідування здобувачами освіти навчальних занять.

У закладі освіти оприлюднено правила поведінки, створені спільно з учасниками освітнього процесу, що засновані на правах людини й спрямовані на формування позитивної мотивації в поведінці учасників освітнього процесу. Учасники освітнього процесу ознайомлені з ними та намагаються їх дотримуватися.

Одним із напрямів роботи в умовах воєнного стану, постійних воєнних загроз було надання здобувачам освіти знань з основ безпеки, ознайомлення їх з важливими для збереження здоров’я та життя правилами дій в певних ситуаціях. З цією метою в закладі освіти розповсюджено буклети серед здобувачів освіти та їх батьків «Алгоритм дій учасників освітнього процесу закладів освіти, що працюють в очному режимі, на випадок загрози виникнення терористичного акту шляхом мінування та одночасної загрози нанесення ракетного або повітряного удару».

З метою  інформування учасників освітнього процесу щодо правил поведінки з вибухонебезпечними предметами; попередження нещасних випадків, викликаних потраплянням людини на міну, формування в здобувачів освіти якості свідомої особистості, попередження проявам паніки в небезпечних ситуаціях, надання допомоги для реальної оцінки ступеня небезпеки знахідки і наслідків результату некоректного з нею поводження в ліцеї проведено ряд заходів для здобувачів освіти ліцею: «Бережи себе, бережи інших», «Обережно, міни!», «Якщо бачиш міну…», «Твоя безпека в твоїх руках», «Дивись під ноги», «Помічай, оминай, повідомляй!», вікторини «Мінна безпека, Можна/ Не можна», «Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів». Для здобувачів освіти початкової ланки класні керівники організовують мультперерви. Під час яких ліцеїсти залюбки переглядають мультсеріали «Пес Патрон» та «Безпека зВовком Діккі».

Перед канікулами для здобувачів освіти класні керівники проводять інструктажі з техніки безпеки, де розглядаються правила поведінки в побуті, на вулиці, з незнайомими предметами, під час надзвичайних ситуацій тощо. Облік проведених заходів ведеться в класних журналах та журналах інструктажів.

Важливим завданням кожного освітнього закладу в умовах воєнного стану стала підтримка і надання здобувачам освіти допомоги в нормалізації та стабілізації психічного стану як через особистий прояв посиленої уваги, вияв любові до здобувачів освіти, так і звертання до практичного психолога для подальшої психологічної підтримки тих здобувачів освіти, які цього потребували. Психологом ліцею налагоджена взаємодія з учасниками освітнього процесу за допомогою інформаційно - комунікаційних технологій, проводилися онлайн-консультування, здійснювалася інформаційна підтримка щодо джерел консультування, куди саме можна звернутися. Від того, наскільки сприятливим та безпечним є освітнє середовище, залежить формування особистості, виховання її якостей, оволодівання необхідними вміннями та навичками, які так потрібні в сучасному житті.

На стенді в коридорі освітнього закладу розміщено інформаційні матеріали про причини виникнення булінгу, дії батьків жертви булінгу, матеріали з питань рівних прав  та можливостей чоловіків та жінок, попередження насильства в сім’ї та запобігання торгівлі людьми, інформація про телефони гарячої лінії.

Із заявами до керівника закладу освіти протягом 2022-2023 навчального року про факти булінгу ні здобувачі освіти, ні їх батьки не зверталися.

З метою підвищення рівня обізнаності учасників освітнього процесу з питань безпеки в умовах дії воєнного стану в країні та відповідальності за вчинення неправомірних дій в ліцеї проведено просвітницьку роботу із здобувачами освіти та їх батьками, щодо відповідальності за вчинені протиправні учасників освітнього процесу під час дії режиму воєнного стану. Зокрема, проведено бесіди «Інформаційна безпека. Як не нашкодити своїм», «Обережно, ворожа атака! Небезпечні субкультури», «Комендантська година: плюси та мінуси», «Ворожі ІПСО. Як виявити та протистояти», тощо. Бесіди з батьками «Обов'язки та відповідальність батьків в умовах дії воєнного стану».

Реалізація завдань і змісту правового та превентивного виховання здобувачів освіти в закладі здійснюється передусім у процесі освітнього процесу. Вивчення гуманітарних предметів спрямоване на формування в них високих ідеалів, морально-правових якостей, непримиренності до аморальних явищ, правопорушень і злочинності. Дисципліни природничого циклу дають змогу торкнутися кола питань з різних галузей права, зокрема його нормативних актів щодо охорони природи, охорони праці, охорони здоров'я людини та ін.

Важлива роль у правовому та привентивному виховання здобувачів освіти належить курсам «Основи правознавства» та «Громадянська освіта» у процесі вивчення яких вони знайомляться з фундаментальними цінностями сучасного світу: демократія, свобода, повага гідності та прав людини, солідарність, що є базовою умовою демократичного розвитку суспільства та громадян, які володіють уміннями здійснювати зважений і раціональний вибір, критично мислити та аналізувати інформацію, розуміють роль і значення права, толерантно ставляться до думок інших, активно цікавляться суспільним, політичним та економічним життям з усіма галузями права, здобувають знання, вміння і навички в системному вигляді.

З метою реалізації Обласної цільової програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Рівненській області на період до 2023 року, на виконання плану роботи ліцею на 2022-2023 н.р., наказу по Дібрівському ліцею від 09.11.2022 року « Про проведення у ліцеї Тижня безпеки дорожнього руху «Молодь за безпеку дорожнього руху» та з метою активізації роботи з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму, формування у дітей навичок безпечної поведінки на вулицях і дорогах та закріплення знань Правил дорожнього руху у закладі з 16.11.2022 по 25.11. 2022 року проходив Тиждень безпеки дорожнього руху.

На виконання Обласної комплексної програми профілактики правопорушень та боротьби зі злочинністю на 2021-2023 роки, плану роботи ліцею на 2022-2023 н.р., наказу по Дібрівському ліцею від 09.12.2022 року «Про проведення у ліцеї Тижня права «Твоя безпека – в твоїх руках» та з метою виховання в учнів поваги до закону і прав людини, інтересу до активної суспільної діяльності в межах правового поля; з метою активізації роботи з профілактики проявів булінгу серед дітей та учнівської молоді, долучення здобувачів освіти до проведення правопросвітницьких заходів щодо протидії булінгу з 12 грудня по 16 грудня 2022 року в ліцеї проведено Тиждень права.

У ліцеї постійно ведеться робота з попередження булінгу, расизму та ксенофобії, виховання толерантного ставлення до людей. У вересні у закладі проходив тиждень з протидії булінгу. Заходи, проведені психологічною службою, були спрямовані на інформування учасників освітнього процесу про поняття «булінг», його різновиди та профілактику цього явища в закладі освіти.

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Протягом двох тижнів у Дібрівському ліцеї психологічною службою проводились заходи, відповідно до плану з урахуванням умов змішаного навчання (очного і дистанційного).

Інформація щодо проведення Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства” була розміщена у вайбер групах класів. Ліцеїсти мали змогу переглянути відеопрезентацію “Зупинімо насильство разом” .

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом діти взяли участь у флешмобі “Пов’яжи#червону стрічку, підтримай ВІЛпозитивних людей” та переглянули інформаційні відеоролики онлайн “1 грудня Всесвітній день боротьби зі СНІДом”. Ліцеїстам 9-11 класів була запропонована онлайн-вікторина “Молодьпроти СНІДу”. Учні 7-8 класів переглянули фільм “Торгівля людьми. Максим”. Проєкт “Попередження кіберзлочинності та торгівлі людьми” з подальшим обговоренням отриманої інформації.

Учні 5-6 класів переглянули відеоролик “Як боротися з булінгом. Поради для дітей”, а також взяли участь у психологічній акції “Наші долоньки не для биття”, а учні 4 класів творчо підійшли до виконання акції “Долоньки дружби”, перетворивши свої долоньки на творчі об’єкти “Я і мій друг”.

До Міжнародного дня боротьби з рабством ліцеїсти 8-11 класів мали змогу взяти участь в онлайн-квесті з безпечного працевлаштування та переглянути відеоролики про торгівлю людьми.

Систематично згідно плану, а також поза планом проводились засідання комісії з профілактики правопорушень, де розглядались питання відповідно плану та індивідуальні справи здобувачів освіти, які мають пропуски занять без поважних причин, порушують правила внутрішнього розпорядку ліцею та схильні до правопорушень.

Національно-патріотичне виховання є складовою виховного процесу, головною метою якого є набуття молодими громадянами соціального досвіду, готовності до виконання громадянських і конституційних обов'язків, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування особистісних рис громадянина Української держави.

Національно-патріотичне виховання наскрізно пронизує весь освітній процес, базується на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни, охоплює всіх учасників освітнього процесу, сприяє формуванню у здобувачів освіти та утвердженню у педагогів і батьків національних та загальнолюдських цінностей, особистісних якостей, що притаманні громадянину України.

З метою посилення національно-патріотичного виховання здобувачів освіти у закладі наскрізною лінією переплелись заходи з відзначення державних свят та пам’ятних дат календаря. Доцільним було використання інтерактивних технологій: перегляд відеоматеріалів, віртуальних екскурсій та виставок; участь в акціях, флешмобах, конкурсах   В День Гідності і Свободи, в час , коли всі українці борються за Мир на нашій українській землі, вихованці ліцею стали учасниками патріотичної миротворчої акції “Дерево Миру”, створили "Полотно єдності". До Дня пам’яті жертв Голодомору реалізовано проєкт «Ми пам’ятаємо!». Класні керівники провели години спілкування в учнівських колективах з переглядом документальних відеоматеріалів, що висвітлюють події Голодомору.

До Дня Збройних Сил України учні початкової школи закладу долучилися до виготовлення листів, вітальних листівок та оберегів нашим воїнам-землякам.

Проведено флешмоб в рамках Всесвітнього дня української хустки за участю учнів та вчителів закладу. До Шевченківських свят у закладі пройшли тематичні заходи: Шевченківські читання, презентовано виставку тематичних малюнків.

Належне місце відведено проєкту національно-патріотичного спрямування “Разом до Перемоги”. Двічі на рік в рамках реалізації проєкту було проведено благодійну ярмарку «В єдності наша сила».  Отримані кошти передали нашим воїнам-односельчанам. Традиційними стали в ліцеї зустрічі з воїнами-односельчанами, під час яких вручали нашим захисникам прапор-оберіг, створений учнями і педагогами закладу. Учні були активними учасниками благодійного марафону Шкарпетки для перемоги. В ході реалізації проєкту провели захід до Дня вшанування дітей, котрі стали жертвами рашистського вторгнення. В рамках патріотичного проєкту провели екопікніки — екологічні заходи, в ході яких поєднали прибирання різних локацій навколо села і відпочинок на природі.

Одним з етапів патріотичного проєкту була реалізація благодійної ініціативи учнівського самоврядування - робота ліцейної кав’ярні «Енергія добра», в ході якої організовано збір коштів на купівлю парафіну для виготовлення окопних свічок.

З метою поглиблення знань учнів про історію, культуру, звичаї, традиції, адміністративний устрій України; формування вмінь працювати у групі, розвитку критичного і творчого мислення; виховання патріотичних почуттів до рідного краю класні керівники 4-х класів Червінська Л.М. та Слівчук Т.І. організували та провели зі своїми вихованцями патріотичну гру-вікторину "Україна- це ми!" .

На виконання плану роботи ліцею на 2022-2023 н.р. та з метою виховання підростаючого покоління на прикладах героїзму і відданості своїй Батьківщині, утвердження в свідомості й почуттях особистості патріотичних цінностей, глибокого осмислення героїчної історії та сьогодення України і рідного краю, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в учнівської молоді, виявлення художньо обдарованих дітей в ліцеї проведено фестиваль-конкурс патріотичної поезії “З вірою в Перемогу!”, в якому взяли участь учні 2-11 класів. Переможців ліцейного фестивалю-конкурсу патріотичної поезії нагороджено дипломами І-ІІІ ступенів.

На виконання Указу Президента України № 143/2022 від 16.03.22 року «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України» з метою вшанування пам’яті загиблих воїнів щодня в проводилася хвилина мовчання перед початком першого уроку.

На виконання плану роботи ліцею на 2022-2023 н.р. та з метою формування в учнів навичок здорового способу життя, профілактики шкідливих звичок у закладі з 20.02. 2023 року по 24.02.2023 року проведено тиждень психологічної служби «Ми – за здоровий спосіб життя». Заходи Тижня проходили згідно плану, затвердженого наказом директора ліцею від 16.02.2023 року “Про проведення тижня психологічної служби Дібрівського ліцею “Ми - за здоровий спосіб життя”. Психологічна служба ліцею використала різні, в основному інноваційні форми проведення виховних заходів. Було враховано вікові особливості учнів. Тема і зміст заходів відповідали загальній темі Тижня. Враховуючи формат роботи закладу, частина заходів проходила в дистанційному форматі. Складовими тижня були заходи: творча арт-терапевтична робота «Долаємо стрес разом» ( створення колажів) — учасники учні 11-х класів, заняття з нейрографіки “Подих кольору” — учасники учні 9-х класів, творча робота «Креативні долоньки» - учасники учні 5-х класів, створення колективних антистресових розмальовок — учасники учні 2-3 класів.

Вибір професії — один з головних життєвих виборів, який здійснює людина в юному віці. Він має значення як для самої людини, так і для суспільства. Вибір професії - це по суті вибір життєвого шляху, вибір долі. Від вибору професії до душі у великій мірі залежить задоволення людини своєю долею, її щастя.

Згідно з річним планом роботи ліцею, на виконання наказу по ліцею від 10.03.2023 року “Про проведення в ліцеї тижня профорієнтації”, з метою соціалізації учнів, розвитку профорієнтаційних нахилів дітей, активізації профорієнтаційної роботи з учнями та їх батьками, формування ціннісного ставлення до себе, до праці  в ліцеї з 20.03.2023 року по 24.03.2023 року психологічною службою були проведені заходи тижня профорієнтації. Протягом тижня у вайбер групах своїх класів ліцеїсти могли переглянути відеоролики «ТОП-25 професій майбутнього», «Професійний навігатор», «Свідомий вибір професії», розвивальні відео з теми профорієнтації, перевірити свої знання, пройшовши вікторину «Назви професію», а також пройти за посиланням онлайн-тестування. З учнями 11 класів проведено заняття з профорієнтації «Барометр у світі професій». З учнями 8-А класу проведено консультативне заняття «Професійний навігатор».

Протягом тижня діяли персональні виставки творчих робіт учнів ліцею «Світ моїх захоплень». Активними учасниками заходу стали учні 5-6класів: Юшкевич Юлія, Ковтунович Ірина, Смаглюк Вікторія, Полюхович Вікторія, Швая Тетяна. На виставці були представлені художні роботи (картини по номерах)та вироби з бісеру. З великим інтересом роботи юних майстринь подивились учні та вчителі ліцею. Презентації робіт талановитих дітей є доцільними й надалі в навчальному закладі.

З учнями 9 класів проведено профорієнтаційну бесіду «Усвідомлений вибір професії – крок до життєвого успіху».

На засіданнях методичного об’єднання класних керівників практичний психолог Ковтунович О.С. провела практичні заняття, спрямовані на відновлення емоційного та ресурсного стану працівників ліцею, запропонувала техніки регуляції емоцій.

Виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я є одним із пріоритетів завдань загальної середньої школи. На виконання цих завдань в рамках Олімпійського тижня серед учнів 1-11 класів вчителі фізичного виховання провели заходи: онлайн-участь у всеукраїнському Олімпійському уроці “Разом до Перемоги!”, Олімпійські уроки :”Сторінки історії олімпійських ігор” , "Сторінки історії олімпійських ігор", “Наш друг — спорт”, “Наш друг — спорт”, “ Спорт - крок до миру”, спортивні змагання.

7 квітня 2023 року вихованці нашого ліцею стали учасниками фестивалю ранкової зарядки «Рух заради здоров’я» з нагоди Всесвітнього дня здоров’я. В програмі рухові активності, ранкова зарядка " Українці - незламна нація. Рухаємося заради здоров'я".

Протягом року відбулися змагання з волейболу серед двох команд ліцею “ Колібрі” та “Азотні кажани”. У змаганнях брали участь учні 8-11 класів. Турнір з футболу між командою гуртківців “Монако” та командою учнів 5-9 класів “ПСЖ” .

Діяльність органів учнівського самоврядування була направлена на розвиток управлінських можливостей здобувачів освіти. До УАЛ обираються творчі, здібні, ініціативні учні, які користуються авторитетом серед своїх однолітків. Кожну комісію очолює голова, який захищає права та інтереси учнів Дібрівського ліцею. Голова учнівської адміністрації ліцею контролює і корегує роботу комісій.

У 2022-2023 н.р. УАЛ працювала згідно з річним планом роботи та загальноліцейним планом виховної роботи. Члени учнівського самоврядування традиційно приймають активну участь у проведенні загальноліцейних заходів, реалізації проєктів та є активними ініціаторами виховних заходів різної форми проведення, займаються благодійністю.

За участі членів учнівського самоврядування були підготовлені та проведені заходи з реалізації проєкту «Моя Україна»: відеопривітання з Днем українського добровольця,з Днем Соборності,проведений майстер-клас «Патріотичний боді-арт»(національна символіка) під час інтелектуальної дистанційної гри «Все буде Україна»; ;челендж-флешмоб до Дня вишиванки #Україна_в_серці#дібрівськийліцей».Данийпроєкт був представлений на засіданні Ради старшокласників «Шанс».

Протягом 2022-2023 навчального року учнівським самоврядуванням проведено роботу із залученням учнів до активного громадського життя закладу, виявленням і розвитком у них здібностей до різних видів позаурочної діяльності.

Більшість учнів закладу із задоволенням брали учать в учнівському самоврядуванні, в організації колективних творчих справ. Учні вчилися бути ініціативними, відстоювати власну думку, формувати активну громадську позицію.

Але є і свої мінуси:

  • деякі учні не розуміють всієї відповідальності, яка покладена на них;

  • відсутність кабінету, для роботи самоврядування, та власної форми для участі у районних та ліцейних конкурсах;

  • відсутність власної сторінки у соц.мережі «Facebook», де би могли висвітлювати найактивніші моменти з життя ліцею.

З метою підтримки та розвитку діяльності органів учнівського самоврядування на рівні повноправного партнерства упродовж 2022-2023 навчального року учні брали участь у засіданнях районної ради старшокласників.

Протягом 2022-2023 навчального року було проведено 4 засідання МО класних керівників, на яких було розглянуто питання планування виховної роботи в класах, опрацьовані основні нормативні документи з виховної роботи, проводились психологічні тренінги , розглядались питання формування у здобувачів освіти високої громадянської активності та національної свідомості, вивчалася робота керівників гуртків , вивчалися новинки педагогічної літератури та передовий педагогічний досвід. У роботі МО брали участь класні керівники усіх класів, вихователі ГПД.

Громадське самоврядування у закладі здійснюється через орган батьківського самоврядування – батьківський коміте.т Спілкування з батьками підтримувалося в телефонному режимі, дистанційному режимі з використанням мобільного додатку Viber, соціальну мережу Facebook. Всі класні керівники провели батьківські збори. Батьки були залучені до вирішення питань організації та забезпечення освітнього процесу в закладі, організації дозвілля та оздоровлення здобувачів освіти, захисту їх прав та інтересів, вирішенню питань, пов’язаних з виявленням випадків булінгу у шкільному середовищі та домашнім насильством.

В ліцеї організовано роботу 6 гуртків : STEM-старт гурток( 2-4 класи), “Оригамі” (2-4) клас), декоративно-прикладного мистецтва (5-7 класи), “Юний художник” ( 4-7 класи), “Футбольний” ( 6-9 класи), Джура ( 9-11 класи). Учні активні учасники та переможці різних конкурсів:

З метою узагальнення результатів впровадження Програми національного виховання в закладах освіти Рівненщини на 2020-2025 роки в ліцеї з 28 березня по 14 квітня було проведено І (початковий) етап моніторингового дослідження реалізації Програми за такими критеріями: родинні цінності, національні цінності, загальнолюдські цінності, громадянські цінності, особисті цінності, духовні цінності, екологічні цінності. Серед учнів 5-9 класів опитування пройшли 197 учнів. Результати моніторингу відображені в таблиці:

Група цінностей

стійко-позитивне ставлення

ситуативно-позитивне

ситуативно-негативне ставлення

стійко-негативне ставлення

1. Родинні цінності

118 ( 59.9%)

74 (37, 6%)

5 ( 2.53%)

2. Національні цінності

138 ( 70%)

53 ( 26.9%)

6 ( 3.04%)

3. Загальнолюдські цінності

98 ( 49,7%)

80 ( 40, 6%)

19(9,6%)

4. Громадянські цінності

86 ( 43, 65%)

99 ( 50,25%)

12 (6, 1%)

5. Особисті цінності

69 ( 35,02%)

112 (56,85%)

15

( 7,61%)

1( 0,5%)

6. Духовні цінності

96 (48,73%)

86 (43, 65%)

13 ( 6,59%)

2 ( 1. 01%)

7. Екологічні цінності

107 ( 54,31%)

72 ( 36.54)

15 ( 7,6%)

3 ( 1.52%)

Опитування серед учнів 10-11 класів пройшли 65 учнів. Результати моніторингу відображені у таблиці:

Група цінностей

стійко-позитивне ставлення

ситуативно-позитивне

ситуативно-негативне ставлення

стійко-негативне ставлення

1.Родинні цінності

50( 76.9%)

14 ( 21.54%)

1 ( 1.54%)

2.Національні цінності

55 ( 84, 6%)

9 ( 13.85%)

1 ( 1,54%)

3.Загальнолюдські цінності

45м(69,2%)

19 (20.2%)

1 ( 1,54%)

4.Громадянські цінності

37 ( 56,9%)

27 ( 41,5%)

1 ( 1,54%)

5. Особисті цінності

43 ( 66. 2%)

19( 29.3%)

3 ( 4,62%)

6. Духовні цінності

41 ( 63, 1%)

22 ( 33,8%)

2 (3,1%)

7. Екологічні цінності

53 ( 81, 5%)

11( 16,9%)

1( 1,54%)

Результати моніторингу здобувачів освіти ліцею показали, що в усіх класах високий показник сформованості ставлень до національних цінностей та до родинних цінностей. Найнижчий показник сформованості у 5-9 класах особистих цінностей, у 10-11 класах — громадянських цінностей. Отримані результати класні керівники матимуть можливість використати при плануванні виховної роботи з учнями на 2023-2024 н.р.

Робота з батьківською громадськістю

Громадське самоврядування у закладі здійснюється через орган батьківського самоврядування – батьківський комітет, діяльність якого регламентована Статутом закладу. Спілкування з батьками підтримувалося в телефонному режимі, дистанційному режимі з використанням мобільного додатку Viber, соціальну мережу Facebook. Батьки були залучені до вирішення питань організації та забезпечення освітнього процесу в закладі, організації дозвілля та оздоровлення здобувачів освіти, захисту їх прав та інтересів, вирішенню питань, пов’язаних з виявленням випадків боулінгу у шкільному середовищі та домашнім насильством.

Неодноразово поставало питання проведення очних зустрічей з батьками за участю адміністрації закладу, практичного психолога у вирішенні питань з протидії правопорушень. В індивідуальному форматі мирним шляхом вирішувалися міжособистісні конфлікти з батьками, діти яких порушували норми шкільного життя.

В практиці спостерігалася тісна взаємодія адміністрації закладу з батьківською громадськістю. Неодноразово при необхідності досягти єдиних вимог до виконання учнями загальношкільних правил поведінки заступником директора з виховної роботи Ковтунович Ж.В. надсилалися повідомлення у батьківські групи з інформацією, яка допомагала системно й швидко вирішити існуючі проблеми.

Особливу увагу приділено інклюзивній освіті. Упродовж року за участю батьків проводилися засідання команд психолого-педагогічного супроводу, консультації з батьками та вчителями щодо особливостей навчання і розвитку дітей з ООП.

Батьки дітей з ООП через були ознайомлені з «Мобільним застосунком для допомоги батькам дітей з особливими освітніми потребами і фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів». Продовжено просвітницьку роботу з підвищення цифрової медіа грамотності та правової обізнаності батьків через Viber групи, публікації на сайті закладу, сторінці закладу в мережі facebook. Шляхом перегляду освітніх серіалів для учнів, батьків, вчителів.

Адміністрація закладу постійно співпрацювала з батьківською громадськістю для створення умов безпечного перебування здобувачів освіти у закладі освіти з дотриманням алгоритмів поведінки при надзвичайних ситуаціях в умовах воєнного стану.

Надається підтримка здобувачам освіти з числа внутрішньо-переміщених осіб, співпраця з батьками задля успішної адаптації таких дітей у закладі освіти.

На належному рівні працюють команди супроводу дітей з особливими освітніми потребами, надається підтримка батькам цих дітей з боку учасників команди за для успішної реалізації індивідуальних програм розвитку.

Класні керівники тримають постійний зв'язок з батьками у телефонному режимі, підтримують спілкування у групах та при очних зустрічах, проводять батьківські збори.

Профілактика правопорушень. Соціально-правовий захист.

Належне місце у виховній системі закладу відведено правовиховній профілактичній роботі та соціально-правовому захисту учасників освітнього процесу.

У закладі забезпечено психолого-педагогічну підтримку здобувачів освіти. Психологічний супровід освітнього процесу здійснює практичний психолог Ковтунович Оксана Сергіївна. Соціально-правовий захист учасників освітнього процесу покладається на заступника директора з виховної роботи Ковтунович Жанну Василівну, соціального педагога Червінську Світлану Станіславівну й класних керівників.

У своїй роботі психологічна служба закладу керується Порядком забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, утому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. №585.

Важливим напрямком роботи педагогічного колективу у соціально-правовому пол. є: протидія булінгу в шкільному середовищі, захист прав здобувачів освіти, протидія домашньому насильству, профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки здобувачів освіти.

Діяльність психологічної служби Дібрівського ліцею

  1. Основа мета діяльності психологічної служби ліцею у 2022-2023 навчальному році була спрямована на формування у здобувачів освіти здатності бути толерантним, проявляти почуття поваги один до одного, виховувати комунікативну культуру в спілкуванні та взаєморозумінні, розвивати стресостійкість, зменшити відчуття тривоги з метою збереження психічного здоров’я, протистояти стану розгубленості, вчитися будувати конструктивний діалог, усвідомлювати власну значущость у миробудуванні, створення особистої мирної стратегії поведінки в конфлікті, в умінні вислуховувати.

  2. Головними завданнями роботи психологічної служби ліцею протягом року були:

  • Забезпечення, збереження і зміцнення фізичного, психологічного, соціального, морального здоров'я особистості.

  • Створення сприятливого соціально-психологічного клімату, атмосфери уваги, співчуття і співпраці в класних колективах, виховання загальнолюдських цінностей.

  • Діагностична оцінка психологічного стану, ресурсної сфери батьків (дітей) та визначення потреб соціально-педагогічної допомоги.

  • Сприяння стабілізації емоційного стану, подоланню травматичного досвіду. Активізація процесів самопізнання, саморегуляції та самоконтролю; побудова позитивного образу майбутнього.

  • Створення сприятливих умов у мікросоціумі для розвитку здібностей та реалізації можливостей учнів, позитивного потенціалу в соціально корисних сферах життєдіяльності.

  • Попередження будь-яких видів і форм насильства та конфліктів серед здобувачів освіти.

  • Надання комплексної соціально-педагогічної допомоги і підтримки.

  • Проведення інформаційно-просвітницької та профілактичної роботи щодо попередження правопорушень серед неповнолітніх, протидії цькуванню (булінгу), насильства в сім’ї та дискримінації за ознакою статі; навчання способам ефективного протистояння, у тому числі завдяки розвитку особистісних і соціальних (життєвих) навичок.

  • Формування у здобувачів освіти відповідальної та безпечної поведінки в ситуаціях ризику.

3. Для створення системи роботи з профілактики негативних явищ в учнівському середовищі свою діяльність психологічна служба організувала за такими основними напрямками роботи:

 Соціальні дослідження.

Діагностична робота включала в себе психологічне обстеження дітей, готовності до навчання учнів та їх розвитку, попередження негативних явищ в учнівському середовищі.

Період входження дитини в шкільне життя є періодом соціально-психологічної адаптації до нових умов. Цей процес супроводжується певними змінами в емоційному стані дитини (зростанням внутрішньої напруженості, підвищенням тривожності, зниженням самооцінки, тощо). Тому проблема адаптації дітей до школи актуальна і потребує особливої уваги.

Для досягнення цієї мети були поставлені завдання:

- визначити характер психологічного комфорту учня у класі, його емоційного стану;

- дослідити ефективність навчальної діяльності, засвоєння шкільних норм поведінки, успішність соціальних контактів.

Для дослідження використовувались наступні методики:

- Анкетування за методикою О.Ануфрієва та С. Костроміної (Тест виявляє мотивацію до навчання, рівень розвитку мислення, вміння слухати, виконувати завдання за зразком);

- Анкета для учнів «Про мене» (оцінювання рівня шкільної мотивації й адаптації);

- Анкета «Життєві цінності», «Мої сильні сторони».

Діагностичне обстеження учнів 1 та 5 класів проводилось протягом вересня-грудня.

Аналіз результатів показав:

Адаптація п’ятикласників, соціальний склад.

У 5-му класі діти переходять до нової системи навчання: «класний керівник - учителі-предметники». До того ж перехід з початкової школи у середню співпадає зі своєрідною віковою кризою - початком переходу від дитинства, що є досить стабільним періодом розвитку, до молодшого підліткового віку.

Що викликає стрес у п’ятикласників? Різкі зміни умов навчання, різноманітні та більш ускладнені вимоги, які ставлять до дітей. У цей період діти можуть змінитися: їх охоплює тривога, надмірна метушливість. У зв’язку з цим у них може знизитись працездатність, вони можуть стати, неорганізованими. Іноді порушуються сон, апетит.

Спостереження за учнями, спілкування з ними в цей період показував, що вони трішки були розгублені. На п'ятикласника обрушується потік інформації з незрозумілими для нього словами, термінами. Проте учні 5 класу доволі згуртовані та організовані, об'єднані спільними інтересами.

Згідно висновку діагностичного дослідження анкетування «Про мене», соціальним опитуванням «Мої сильні сторони», «Життєві цінності» більшість учнів на питання «Навіщо вчитися?» обрали відповідь, бути розумним, обізнаним та проявити себе в майбутньому (71%), на питання «Що тебе турбує?» - 93 % відповіли війна, воєнні події в Україні. На питання «Чого тобі бракує?», 93 % відповіли, що в них все є необхідне для повноцінного життя. На питання «Про що ти мрієш?» більшість учнів мріють про мир та спокій в Україні (91 %). Діти яскраві індикатори сучасних подій, тому виявляють високий тривожний стан. Вони переживають за майбутнє. Нажаль зараз це є нормою. Тому для учнів потрібно впроваджувати психологічні хвилинки розвантаження та підтримки з боку вчителів, психологічної служби. Створювати серед учнів атмосферу дружелюбності та щирого прагнення допомагати один одному. Акцентувати увагу класу на успіхах кожного, вчити радіти успіхам іншої людини, формуючи емпатію.

Учні прагнули бути активними, розумними, вони хотіли, щоб їх побачив, оцінив новий учитель та помітив у них усе найкраще. Більшість дітей переживали перехід у основну школу як важливий крок у своєму житті. Великий вплив мала активна співпраця та взаємодія між класними керівниками, асистентами вчителя, батьками. Результати дослідження виявили в цілому задовільний емоційний фон класного колективу.

Також протягом року проводилась діагностика визначення соціальних установок учнів 6-8 класів (анкета «Наскільки ви толерантні», тест Т.Томаса щодо виявлення стилю поведінки в конфліктних ситуаціях). За результатами дослідження виявилася низька ймовірність того, що діти будуть негативно відноситись до людей іншої національності і віросповідання; індекс толерантності – середній (в одних соціальних ситуаціях діти повели б себе толерантно, в інших – ні). В конфліктних ситуаціях учні виявляють себе по різному: частина учнів обрала форму соціальної поведінки в конфліктній ситуації – пристосування, інші – уникнення та компроміс, проте у де-яких виявляється суперництво, що може викликати в подальшому конфліктні ситуації, оскільки обидві сторони не будуть виявляти бажання поступатися один одному. Проводилось для учнів 9 класу в лютому - квітні 2023 року діагностична робота з професійної спрямованості та відповідна профорієнтаційна робота (анкетування «Зацікавленість у професійному самовизначенні», опитування «Мої плани на майбутнє», Опитувальник «ДДО» Є.Клімова ), «Професіограма» За результатами дослідження більша частина учнів об’єктивно оцінюють рівень своїх навчальних досягнень, визначають свої інтереси та нахили, які впливають на подальшу спрямованість профільного навчання з профорієнтаційної діяльності випускників. За діагностичним дослідженням 89 % учнів планують продовжити навчання, 11 % учнів - будуть працювати.

Для учнів 10 класу проведено ділову гру « Стереотипи в професіях. Чи існують чоловічі і жіночі професії ?» та для учнів 11 класу круглий стіл «Професії і ринок праці»

Проведені профілактичні заходи:

Створено раду профілактики правопорушень ліцею.

  • Соціальна паспортизація школи, класів. Виявлення дітей з сімей, що потребують соціального супроводу або патронажу, схильних до асоціальної поведінки.

  • Проведені онлайн-години спілкування, інформаційно-роз’яснювальні бесіди, профілактичні заходи та тренінги з учнями 1-9 класів: «Милосердя – врятує світ», «Уроки толерантності», «Закон та право для всіх єдині», «Особиста цінність та безпека», «Міф чи правда?», «Дружний клас – успіх кожного з нас!», «Правила безпечної роботи в мережі Інтернет», «Кібербулінг або агресія в інтернеті», «Тест білборда або кохання в інтернеті», «Не ведусь: я знаю як спілкуватись в інтернеті», «Усі ми різні, усі ми рівні», «Знай, щоб жити!», інформаційна пам’ятка «Конвенція ООН про права дитини», «Stop, булінг!», «Уроки толерантності», «Я і мої особисті кордони», «Життєві цінності», «Протидія використання дитячої праці та торгівлі дітьми в Україні», перегляд навальних мультфільмів та відео: «Ми проти насильства», «Всі ми такі різні, але всі ми рівні», «Протидія торгівлі людьми», «Розірви коло», «Доброта», «Подарунок».

  • Заходи до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»: «Станція призначення життя. Вибір кожного», «Життєві цінності», «Життя – найвища цінність».

  • Поширення інформації про роботу Національної гарячої лінії з питань запобігання насильству та захисту прав дитини.

  • Виявлення дітей, які належать до категорії «соціально незахищених». Зв’язки з громадськістю.

  • Проведення діагностичних робіт з дітьми.

  • Проведення індивідуальних роз’яснювальних бесід з учнями, батьками, (законними представниками), класними керівниками з проблемних ситуацій. Онлайн-консультування та індивідуальні бесіди за запитом батьків.

  • Співпраця з правоохоронними органами (ювенальною поліцією); Службою у справах дітей Зарічненської ТГ, волонтерськими організаціями.

  • Профілактичні рейди «Урок», виявлення дітей, які не відвідують онлайн-уроки без поважної причини.

  •  Реалізація тематичних тижнів (за окремими планами) згідно річного плану: «Толерантність у нашому житті», «16 днів проти насильства», «Ми за здоровий спосіб життя» «Всеукраїнський тиждень права», залучення до волонтерської діяльності учнів з метою показати дітям, що сила українців – в єдності, «Добро починається з тебе».

Просвітницька робота серед педагогів проводилася за проблемами:

  • «Адаптація дитини до нових умов навчання та виховання»;

  • «Попередження негативних явищ в учнівському середовищі»;

«Булінг в освітньому середовищі: як розпізнати та як діяти»;

  • «Особливі діти та співпраця з ІРЦ»;

  • «Профорієнтаційна робота в навчальному закладі. Розвиток гнучкості, креативності в учнів як основа успішної самореалізації випускника»

  • «Безпека дітей під час війни»,

  •  «Стресостійкість в умовах воєнного часу»;

  •  «Педагогічна взаємодія вчителя та учня. Педагогіка толерантності»;

  •  «Діяльність психологічної служби системи освіти».

Просвітницька робота серед батьків проводилася за проблемами:

  • «Права та обов’язки вашої дитини»;

  • «Сім'я – це простір без насильства»;

  • «Інтернет залежність, її прояви в дитячому середовищі»;

  • «Суїцидна поведінка серед підлітків»;

  •  «Батьки й діти (роль особистого прикладу батьків);

  • «Адаптація дитини до нових умов навчання та виховання»;

  •  «Роль сім’ї у визначенні життєвого шляху дитини»;

  • «Статеве виховання: складні питання для кожного з батьків»;

  • «Інтернет – за і проти»;

  • «Взаємини в системі «батьки-діти»»;

  • «Психологічна підтримка під час воєного стану в Україні»;

  • Допомога сім’ями, які були переміщені (ВПО) з інших областей України;

  • Участь у благодійних акціях, волонтерських заходах.


 

Робота за пріоритетним напрямком та завдання в наступному році.

Спрямування роботи психологічної служби на підвищення рівня профілактично-консультативної роботи як серед учнів так і серед батьків, з метою попередження негативних явищ в учнівському середовищі. Активізації роботи з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах. Формування ключових компетентностей учнів. Навчання учнів та вчителів прийомам ефективного спілкування, вирішення конфліктних ситуацій та саморегуляції. Сприяння формуванню стресостійкості у воєнний період, розвитку особистісних і соціальних (життєвих) навичок, процесу саморегуляції до нових умов. Профілактика девіантної поведінки, виховання здорового способу життя серед учнів.

Основною метою психологічної служби Дібрівського ліцею є здійснення психологічного супроводу всіх учасників освітнього процесу. Надалі потрібно здійснювати профілактику негативних явищ в учнівському середовищі, формувати здоров’я зберігаючу та соціальну компетентність серед учнів. Допомагати дітям, батькам, педагогічним працівникам долати страх, агресію, розгубленість, формувати стресостійкість у воєнний час. Попереджувати будь-які види і форми насильства та конфліктів серед здобувачів освіти. Вести консультативну та просвітницьку роботу зі всіма учасниками освітнього процесу. Ознайомлювати з ноновленими нормативно-правовими рішеннями уряду. Продовжувати здійснювати психологічний супровід процесу професійного визначення старшокласників. Проводити інформаційно-освітню та профілактичну роботу щодо профілактики правопорушень серед неповнолітніх, попередження насильства в сім’ї та бездоглядності. Активно взаємодіяти з практичними психологами та соціальними педагогами Зарічненської ТГ. Підтримувати зв’язки зі Службою справ дітей Зарічненської ТГ, правоохоронними органами, волонтерськими організаціями.

Робота з обдарованою молоддю

з/п

Назва конкурсу

Результативність участі

П.І.П. учасника

1.

Районний етап обласного гуманітарного конкурсу «Космічні фантазії» ( номінація « Образотворче мистецтво»

І місце

Сергійчук Соломія, учениця 6-а класу.

2.

Районний етап Всеукраїнського конкурсу “Український сувенір”

ІІ місце, ІІІ місце

Ковтунович Марія, Мерзін Аніта

3.

Відбірковий етап обласної виставки-конкурсу декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва “Знай і люби свій край”.

І місце, ІІ місце

Сергійчук Соломія,

Ковтунович Ірина

4.

Відбірковий етап обласної виставки-конкурсу з оригамі «Квілінг»

І місце

Полюхович Вікторія

5.

Відкрита першість КДЮСШ з легкої атлетики серед юнаків та дівчат ( стрибки у довжину)

ІІ місце

Смаглюк Катерина, Серійчук Наталія.

3.

Районна виставка-конкурс «Паперовий світ» (розділ «Кусудама»)

ІІІ м., ІІ місце

Вихованці гуртка «Орігамі»

6.

І етап Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» (номінація «Новорічна композиція»)

ІІІ місце

Мельникович Софія, гурток «Оригамі»

У 2022-2023н.р. значна увага приділялася роботі з обдарованими дітьми на забезпечення формування інтелектуального потенціалу нації шляхом створення оптимальних умов для виявлення обдарованої молоді та надання їй підтримки в розвитку творчого потенціалу,самореалізації особистості сучасному суспільстві, постійного духовного самовдосконалення. Однак, зважаючи на безпекову ситуацію, учні ліцею у 2022-2023 н.р не брали участі у районному етапі Всеукраїнських предметних олімпіад.

Водночас учні ліцею були активними учасниками та переможцями і призерами різноманітних конкурсів. Цьогоріч здобувачі освіти ліцею здобули ряд перемогу конкурсах серед здобувачів освіти закладів освіти Зарічненської ТГ, зокрема:

ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Протягом 2022-2023 навчального року методичну роботу ліцею була спрямованана: забезпечення науково-методичного супроводу освітнього процесу за новими освітніми стандартами і навчальними програмами; удосконалення сучасного уроку із врахуванням компетентнісного, особистісно-орієнтованого та діяльнісного підходів; впровадження компетентнісного, особистісно орієнтованого, діяльнісного, інклюзивного підходів до навчання здобувачів освіти; проведення методичних заходів, спрямованих на розвиток творчих можливостей педагогів, вивчення, узагальнення і поширення перспективного педагогічного досвіду; реалізацію наскрізних проектів; сприяння підвищенню теоретичного науково-методичного рівня вчителів; організацію роботи з обдарованими дітьми через діяльність учнівських наукових товариств, підготовку і проведення олімпіад з базових дисциплін, турнірів, конкурсів тощо; організацію індивідуального консультування і професійної підтримки педагогів; впровадження профілізації в старших класах; допомогу у проведенні професійних конкурсів; якісний супровід інклюзивної освіти; забезпечення організаційно-педагогічного та методичного супроводу НМТ; сприяння утвердженню позитивного іміджу ліцею.

Здійснювалося планування методичної роботи з педагогічними працівниками зважаючи на результати самоаналізу педагогічної діяльності, професійне зростання педагогів закладу шляхом участі оновлених формах методичної роботи, надаючи перевагу динамічному навчанню (майстер-класи, тренінги),а також через самоосвітню діяльність.

Аналіз роботи методичних спільнот засвідчує, що основну увагу вчителі приділяли підвищенню фахової майстерності, розвитку власної творчої особистості, спільному вирішенню завдань, поставлених методичними спільнотами щодо втілення сучасних інновацій та педагогічних технологій, сприяли творчому підходу до реалізації програм з кожного предмета на забезпечення, засвоєння й використання найбільш раціональних методів і прийомів навчання та виховання школярів. На засіданнях методичних спільнот розглядались, зокрема, такі питання:

    • робота методичних спільнот була спланована, засідання проводилися на належному рівні з обговоренням науково-теоретичних питань і практичної діяльності вчителів.

    • робота з творчо обдарованою молоддю, залучення до участі в різноманітних конкурсах, олімпіадах;

    • формування предметних компетентностей в учнів;

    • використання інтерактивних технологій як засіб підвищення ефективності уроку;

    • методика організації та проведення сучасного уроку;

    • опрацювання методичних рекомендацій щодо вивчення базових дисципліну 2022-2023 навчальному році;

    • вивчення й реалізація основних положень нормативних і директивних документів про освіту;

    • виконання Державних стандартів освіти;

Підвищення педагогічної майстерності вчителів проводилось через систему відкритих уроків, психолого-педагогічні семінари, педагогічні читання, тренінгові заняття,ч ерез курсову перепідготовку, шляхом самоосвіти.

  • систематично проводиться внутрішкільна методична робота з питань:

  • самоосвіта педагогічних працівників;

  • атестація і творчі звіти педагогів; курсова перепідготовка;

  • участь у фахових конкурсах;

  • індивідуальні та групові консультації для учителів та батьків;

  • участь у наскрізних освітніх проєктах, методичних нарад;

  • робота з підготовки учнів до участі у олімпіадах з базових дисциплін;

  • поповнення кабінетів методичною та довідковою літературою, розробками уроків, виховних заходів, матеріалами з досвіду роботи учителів.

Значна увага приділяється самоосвіті як одній із форм індивідуальної методичної роботи. З метою вдосконалення майстерності вчителів та підвищення їх кваліфікації, відповідно до Порядку підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 № 800, кожен педагогічний працівник ліцею працював над власним професійним вдосконаленням, обираючи різні форми та види такої роботи. Педагоги закладу освіти є активними членами вебспільноти освітян, працюючи на таких платформах, як «Всеосвіта», «Наурок», «Прометеус», «ЕдЕ » тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.

Так, відповідно до Орієнтовного плану підвищення кваліфікації педагогічних працівників Дібрівського ліцею на 2022-2023 рік курсову підготовку пройшли:

При Рівненському ОІППО у 2022 році – 53 педагоги (100%);

усі онлайн-курси на дистанційній формі навчання, результати, яких визнані педагогічною радою ліцею згідно поданих клопотань.

Питання методичної роботи з педагогічними кадрами, удосконалення професійної майстерності були предметом обговорення на засіданнях адміністративних нарад, нарад при директорі.

Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів. Педагогічний колектив ліцею в процесі своєї діяльності реалізував мету виховання, навчання та розвитку дітей, поставлену на початку навчального року.

Разом з тим в організації методичної роботи багато не вирішених проблем, суттєвих недоліків:

  • потребує покращення робота по залученню вчителів до участі у конкурсі «Учитель року».

  • педагоги залишаються інертними до публікацій методичних розробок у фахових виданнях;

  • недостатньо налагоджене взаємовідвідування уроків учителями;

Заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу

Адміністрація навчального закладу разом з трудовим колективом постійно працює над зміцненням матеріально-технічної бази та підтриманням її в належному стані. Постійно проводиться робота по налагодженню співпраці педагогічного колективу та батьківського комітету в питаннях залучення батьківських коштів з метою покращання умов навчальних приміщень. Таким чином протягом поточного навчального року за рахунок батьківських коштів зроблено поточний косметичний ремонт класних кімнат 1-11 класів.

Фінансово – господарська діяльність закладу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, що надходять у розмірі, передбаченому нормативами фінансування закладу.

До нового навчального року зроблено косметичний ремонт в їдальні, спортзалі, коридорах.

За рахунок бюджетних коштів безперебійно здійснюється фінансування діючого маршруту з підвозу дітей сполученням село Дібрівськ - село Вовчиці- село Зелена Діброва – хутір Бір, а також придбання твердого палива та утримання котельні закладу. Регулярно проводиться оплата послуг за електроенергію та водопостачання, використаних у межах затверджених лімітів споживання та кошторисних призначень.

Впродовж року проведено технічне обслуговування дев'яти вогнегасників, в повному обсязі було забезпечено дезінфікуючими засобами для поверхонь та індивідуальними засобами для рук.

Адміністрацією закладу приділяється достатньо уваги естетичному вигляду навчального закладу. Приміщення закладу постійно озеленюються, змінюється їх оформлення. Подвір'я закладу завжди прибране, доглянуте. На квітниках щороку висаджуються квіти, які протягом літа доглядаються працівниками закладу, своєчасно обрізуються кущі. Обслуговуючим персоналом проводиться скошування трави на газонах, винесення та періодичне вивезення сміття з території школи. Шкільні приміщення постійно перебувають в належному технічному стані. Забезпечено дотримання світлового, теплового, повітряного режимів, санітарно-гігієнічного стану. Навчальні класи та кабінети закладу забезпечені обладнанням та меблями в обсязі, який дає можливість в основному проводити освітній процес на належному рівні. Використання сучасних мультимедійних та інформаційних технологій стає одним з важливих елементів навчально-виховного процесу, що забезпечує підвищення ефективності навчально-виховного процесу. Заклад підключено до мережі Інтернет, Інтернет-технології широко використовуються у навчально-виховному процесі закладу.

Завдання покращення матеріально-технічної бази закладу:

  • приведення захисної споруди закладу у стан, що відповідає вимогам з її утримання, забезпечення безперебійної роботи систем підтримання життєдіяльності споруди.

  • капітальний ремонт спортивної зали, фасаду, шатрової крівлі закладу;

  • постійне забезпечення потреб закладу у миючих та дезінфікуючих засобах, медикаментах, засобах особистої гігієни;

  • своєчасне проходження технічного огляду та проведення технічного обслуговування шкільного автобуса, безперебійне забезпечення дизельним пальним;

  • своєчасне проведення технічного обслуговування наявних вогнегасників, технічної експертизи опор у заземлення електроустановок;

  • оснащення закладу пожежною сигналізацією, пожежними кран комплектами;

  • створення запасів паливної деревини до початку опалювального сезону;

Результати проведеного самоаналізу системи управлінської діяльності

Ліцей має чітко сформульовану, зрозумілу та реалістичну стратегію розвитку. Стратегія визначає місію, візію та цілі діяльності закладу освіти, умови, які необхідні для їхнього досягнення, пріоритети та кроки, які керівництво та педагоги планують здійснити для досягнення визначених цілей відповідно до принципів освіти та підготовки учнів до майбутнього життя. Стратегію розвитку оприлюднено на веб-сайті ліцею, вона доступна для батьків та інших зацікавлених осіб. Заклад освіти регулярно відстежує та збирає інформацію, необхідну для свого стратегічного розвитку (зміни в законодавстві, розвиток освітньої політики, соціально-економічних умов регіону, демографічних тенденцій, плани територіального розвитку регіону тощо) і відображає їх у процесі коригування стратегії розвитку.

Ліцей має чіткий і реалістичний річний план роботи, який є частиною стратегії розвитку закладу. Здійснюється аналіз виконання плану за попередній навчальний рік. Всі компоненти річного плану є вимірюваними. До його розроблення залучаються усі учасники освітнього процесу.

Діяльність педагогічної ради спрямовується на реалізацію річного плану і стратегії розвитку закладу. На засіданнях педради розглядаються актуальні питання за напрямами освітньої діяльності:

  • аналіз якості освітнього процесу;

  • моніторингові дослідження стану викладання навчальних предметів, участі учнів у олімпіадах, конкурсах;

  • аналіз курсової перепідготовки, атестації педагогічних працівників.

Керівництво ліцею постійно вивчає потреби учнів та працівників закладу, готує і доводить до відома засновника запити для задоволення потреб закладу освіти та відстежує їх реалізацію. Керівництво враховує, наскільки матеріально-технічне та фінансове забезпечення сприяє або зменшує можливості для досягнення цілей, закладених у стратегії розвитку. Заклад освіти надає засновнику об’єктивну та актуальну інформацію щодо своїх потреб. Керівництво ліцею систематично оцінює стан матеріально-технічних умов для навчання. Відповідно до стратегії розвитку та у співпраці із засновником заклад освіти підтримує такий стан матеріальних умов, який забезпечує доступ до освіти кожному учневі відповідно до його індивідуальних освітніх потреб.

Режим роботи закладу враховує потреби учасників освітнього процесу. Тривалість уроків визначена санітарними вимогами. Розклад навчальних занять в повній мірі забезпечує рівномірне навчальне навантаження відповідно до вікових особливостей учнів, в ньому враховано норми санітарного регламенту та постанов КМУ щодо роботи закладу в умовах пандемії та правового режиму воєнного стану. Розклад навчальних занять сформований відповідно до освітньої програми.

У Ліцеї забезпечено формування та реалізацію індивідуальних освітніх траєкторій, зокрема для дітей з особливими освітніми потребами, при організації індивідуальної форми здобуття освіти (педагогічний патронаж, сімейна форма навчання, екстернат) та інституційної (очної і вечірньої(змінної). У закладі відкрито 8 інклюзивних класів. Для учнів з ООП створені індивідуальні програми розвитку, до створення якої залучено педагогічних працівників, працівників ІРЦ, батьків дітей; навчальні плани, які враховують індивідуальні особливості дитини.

Керівництво ліцею сприяє створенню комфортного психологічного клімату та атмосфери довіри між учасниками освітнього процесу. Всі конфлікти в закладі освіти вирішуються конструктивно. Керівник створює умови для попередження конфліктів, а у разі їх виникнення сприяє їх вирішенню на рівні закладу. Управлінські рішення є обґрунтованими та прозорими, учасники освітнього процесу мають можливість впливати на ухвалення управлінських рішень.

Пропозиції щодо удосконалення освітнього процесу обговорюються та отримуються підчас педагогічних рад, засідань загальношкільного батьківського комітету, у Вайбер групі вчителів, на класних годинах, засіданнях учнівського самоврядування, під час анкетування. Слід зазначити, що більшість пропозицій від здобувачів освіти та їх батьків надходять щодо покращення матеріально-технічної бази закладу.

У закладі діють загальношкільні батьківські збори, учнівське самоврядування. Відбуваються зустрічі керівництва ліцею із представниками учнівського самоврядування для вирішення питань щодо покращення освітнього процесу, урізноманітнення дозвілля, проведення заходів.

У ліцеї створено інформаційний простір для забезпечення відкритості його діяльності. Створено та постійно підтримується офіційний веб-сайт, який містить всю необхідну інформацію про діяльність закладу освіти. Ліцей має власну сторінку у соціальній мережі – Фейсбук. Інформація, що розміщується на сайті та в соціальній мережі, стосується усіх аспектів діяльності закладу освіти.

Ліцей повною мірою забезпечений висококваліфікованими педагогічними та іншими працівниками. Штат педагогічних працівників сформовано, вакансії заповнюються вчасно, усі педагогічні працівники працюють за фахом. Керівництво закладу освіти проводить кадрову політику з урахуванням освітньої програми.

Педагогічні працівники постійно підвищують свій професійний рівень, використовуючи різноманітні форми підвищення кваліфікації, передачі педагогічного досвіду, а також самоосвіту. Цікавляться новими тенденціями у розвитку освіти. Отримані навички та компетентності застосовують у викладацькій діяльності. Систематично аналізують і оцінюють свою роботу з метою вдосконалення власної педагогічної майстерності. Вдосконалюють свої знання та навички взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами. Керівництвом здійснюється аналіз професійного розвитку педагогічних працівників.

Заклад освіти застосовує та раціонально використовує засоби матеріального і морального заохочення. Керівництво сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників, атестації, сприяє постійному професійному вдосконаленню педагогів. Мотивує педагогів до самоаналізу власної педагогічної діяльності. Керівництво закладу заохочує педагогічних працівників до розроблення різноманітних інформаційних освітніх ресурсів та допомагає їх оприлюднювати.

Принцип людиноцентризму, а також дотримання прав учасників освітнього процесу закріплені в основних документах закладу освіти: статуті, освітній програмі, правилах поведінки, правилах внутрішнього розпорядку. Учасники освітнього процесу обізнані зі своїми правами та обов’язками, вважають їх справедливими та доречними. Керівництво закладу освіти вчасно реагує на порушення прав і обов’язків учасників освітнього процесу, приймає відповідні рішення та аналізує їх виконання. Керівництво закладу освіти відкрите до діалогу з учасниками освітнього процесу, постійно сприймає та враховує їхні пропозиції.

Комунікація «вчителі-учні-батьки» відбувається через консультації, бесіди, години спілкування, оголошення, телефонний зв'язок, веб-сайт ліцею, фейсбук сторінку ліцею, соціальні мережі (вайбер-групи, Zoom, Skype, class-room, тощо).

Управлінська діяльність в умовах карантинних обмежень і за потреби в умовах правового режиму воєнного стану здійснюється з використанням дистанційних технологій. Це стало певним викликом для адміністрації ліцею, але і дало поштовх для пошуку та вдосконалення нових форм управлінської діяльності закладу. Педагогічні ради, наради при директорові, засідання методичної ради в опорному закладі проводяться як в офлайн, так і онлайн форматі.

У ліцеї спостерігається ефективна співпраця та комунікація між керівником та його заступниками, іншими працівниками. Налагоджено канали комунікації керівництва з іншими учасниками освітнього процесу. Органи громадського самоврядування діють активно та ефективно, допомагають керівництву вирішувати проблеми закладу та ухвалювати раціональні управлінські рішення.

Активну участь у формуванні прозорості, відносин довіри в закладі освіти приймає учнівське самоврядування, яке активно висвітлює інформацію про події, що відбуваються в школі, через шкільний сайт, сторінки в мережі Facebook, спілкування в Viber-групах.

Протягом2022-2023навчального року адміністрацією закладу здійснювалося вивчення системи роботи вчителів, що атестувалися. .

Як директор ліцею у роботі з працівниками дотримуються партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва в ліцеї залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, шанобливе.

У зв'язку з цим я надаю колегам більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей.

На завершення хочу зазначити, що з усіма завданнями адміністрація ліцею та трудовий колектив гідно справилися.

Плани на наступний 2023-2024 навчальний рік:Стратегічними об’єктами визначено:

  • Ремонту даху приміщення, в якому розташована ігрова кімната для учнів початкових класів.

  • Капітальний ремонт майстерні ліцею.

  • Облаштування кабінету психологічної служби.

  • Поточний ремонт приміщень, вбиралень;

  • Ремонт спортивної зали.

  • Благоустрій спортмайданчика.

Перспективними завданнями є:

  • Створення безпечного комфортного освітнього середовища.

  • Інноваційна діяльність закладу.

  • Дотримання педагогами принципів академічної доброчесності, критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів.

  • Забезпечення відповідності семестрового та річного оцінювання рівню ДПА.

  • Забезпечення результативної участі учнів в районних олімпіадах, конкурсі – захисті МАН, академічних конкурсах.

  • Покращення та забезпечення результативної участі учнів в обласному етапі конкурсів знавців української мови ім.П.Яцика та учнівської молоді ім.Т.Шевченка.

  • Впровадження активних, цікавих, новітніх форм класних КТС, проведення виховних годин (квести, флешмоби, ігри тощо).

  • Спільно з представниками учнівського самоврядування здійснити корекцію річного плану роботи ліцею (відмінити неактуальні заходи), залишивши практичні, інноваційні заходи.

  • Посилити заходи щодо попередження дитячого травматизму шляхом демонстрації відеороликів, практичного відпрацювання дій в надзвичайних ситуаціях.

  • Забезпечити дотримання Правил поведінки здобувачів освіти.

  • Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами та їх сімей.

  • Право дитини на антибулінгову політику.

Отож, аналіз зроблено, чітко визначено траєкторію руху щодо створення безпечних умов перебування учнів, педагогів, батьків у закладі. Як керівник намагалася системно аналізувати проблеми, бачити перспективу, прогнозувати результати, забезпечувати постійний рух вперед.

Висловлюю щиру подяку за співпрацю учням, учителям, батькам, технічному персоналу.

Бажаю всім миру, злагоди, взаєморозуміння!

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.